Jadwiga Jagiellonka (1513)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 00:19, 12 paź 2015 autorstwa Horosk0ppta (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jadwiga Jagiellonka
Data urodzenia 15.03.1513, godz. 14:00
Miejscowość Poznań (52°24′N 16°56′E)
Strefa czasowa GMT+1:08
Słońce 5° Barana
Księżyc 21° Raka
Ascendent 20° Lwa
Horoskop Jadwigi Jagiellonki

Biografia

Polska królewna, księżniczka litewska, elektorowa brandenburska. Jej rodzoną siostrą była Anna (ur. 1 lipca 1515, zm. 8 maja 1520), a przyrodnim rodzeństwem: Izabela, Zygmunt II August, Zofia, Anna, Katarzyna i Olbracht.


Planów matrymonialnych z zamążpójściem Jadwigi było mnóstwo. Kandydatami byli: Ferdynand Habsburg, Jan Fryderyk, Fryderyk II Gonzaga, jeden z synów Joachima Nestora, Stanisław mazowiecki, Jakub V, Janusz III, Franciszek II Sforza, Joannes Magnus, Franciszek I, Ludwik X, Luis de Gois, Fryderyk Wittelsbach. W 1534 roku starania o ręki Jadwigi podjął Joachim II Hektor [1], syn elektora brandenburskiego Joachima I. Jego kandydaturę poparł Albrecht Hohenzollern, książę pruski, oraz biskup przemyski Jan Chojeński. Rozmowy na temat tego małżeństwa toczono w tajemnicy przez macochą Jadwigi, Boną Sforzą, nieprzychylną Hohenzollernom. 21 marca 1535 roku w Wilnie podpisano umowę małżeńską między przedstawicielami Zygmunt I Stary a posłami brandenburskimi. 10 czerwca tego samego roku papież Paweł III udzielił wymaganej dyspensy, gdyż Magdalena, pierwsza żona Joachima II, była siostrą cioteczną Jadwigi. 29 sierpnia lub 1 września w Krakowie Jadwiga poślubiła Joachima II Hektora. Pierwszą datę podają źródła polskie, drugą brandenburskie. Badacze za wiarygodniejszą uznają pierwszą datę, znajdującą potwierdzenie w Rachunkach wielkorządowych krakowskich Seweryna Bonera.

Z małżeństwa Jadwigi Jagiellonki i Joachima II pochodziło sześcioro dzieci. Od śmierci Joachima do końca życia walczyła o uzyskanie całej oprawy ze swoim pasierbem Janem Jerzym [2]. Mediatorami w tym sporze były m.in. stany brandenburskie oraz Juliusz, książę brunszwicki, zięć Jadwigi.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 29 sierpnia (lub 1 września) 1535 - Jadwiga poślubiła Joachima II Hektora
  • 6 września 1537 - rodzi się pierwsza córka, Elżbieta Magdalena [3]
  • 7 stycznia 1551 - w zameczku Grimnitz Jadwiga przeżyła ciężki wypadek – pod nią i jej mężem zawaliła się podłoga komnaty. Polska królewna w wyniku wypadku stała się kaleką – do końca życia poruszała się o kulach. Jej mąż zdołał w ostatniej chwili chwycić się wystającej belki.
  • 3 stycznia 1571 - śmierć męża
  • 30 stycznia 1572 roku – ze względu na trwające prace remontowe – przeniosła się do swojego zameczku w Alt Ruppin
  • 7 lutego 1573 - zmarła w Alt Ruppin. Została pochowana w Cölln.

Źródło horoskopu

Rozprawy Akademii Umiejętności. Wydzial historyczno-filozoficzny. Tom XXXXI.

"Następnego roku 1513, kiedy królewska para zjechała na dłuższy pobyt do Poznania, urodziła się córka. Zygmunt wysłał do brata poselstwo i doniósł mu po polsku, że żona urodziła na Wielgi Piątek o godzinie czternastej córę na wszystkich członkach zdrową. Górski dopisuje, że się to stało w domu biskupa poznańskiego"

Informację dostarczył Mirosław Czylek


Wikipedia, powołując się na źródło z: Wdowiszewski, Genealogia Jagiellonów i Domu Wazów w Polsce, Kraków 2005, s. 137-138. podaje taką informację:

Istnieją pewne rozbieżności odnośnie daty urodzenia polskiej królewny. Ludwik Decjusz i Dziennik Łukasza Noskowskiego podają, że urodziła się 25 marca 1513 roku, z kolei Acta Tomicana przekazały datę 15 marca. Badacze uważają ten ostatni przekaz za wiarygodny, ponieważ w liście z 16 marca 1513 Zygmunt I Stary pisał do swojej młodszej siostry Elżbiety o narodzinach córki. Jadwiga została ochrzczona 19 marca 1513, a jej rodzicami chrzestnymi byli wojewoda poznański Mikołaj Lubrański i jego żona. [4]