Jackowski Marek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 56: Linia 56:
 
[[Category:Ascendent w Pannie]]
 
[[Category:Ascendent w Pannie]]
 
[[Category:Faza Księżyca: III kwadra]]
 
[[Category:Faza Księżyca: III kwadra]]
 +
[[Category:Gwiazdy stałe: Zuben Elgenubi]]
 +
[[Category:Aspekty: koniunkcja Księżyc-Saturn]]
 +
[[Category:Aspekty: koniunkcja Wenus-Jowisz]]
 +
[[Category:Ostatnie stopnie znaku: Merkury]]
 +
[[Category:Pierwsze stopnie znaku: Księżyc]]
 
[[Category:Alfabetyczny zbiór danych]]
 
[[Category:Alfabetyczny zbiór danych]]

Aktualna wersja na dzień 12:12, 18 maj 2017

Dane Marek Jackowski
Data urodzenia 11.12.1946, godz. 22:30
Miejscowość Stary Olsztyn (53°43′N; 20°31′E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 20° Strzelca
Księżyc 4° Lwa
Ascendent 12° Panny
Horoskop Marka Jackowskiego


Biografia

Polski muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor. Współpracował z grupą Anawa (1969–1971), z którą nagrał płyty: Marek Grechuta & Anawa (1970) i Korowód (1971). Później grał też z zespołem Osjan (1971–1975). W 1975 roku w Krakowie wraz z Milo Kurtisem założył zespół Maanam, jeden z najpopularniejszych w historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego został liderem. Lata 80. były pasmem sukcesów Maanamu. Piosenka "Kocham cię, kochanie moje" w 1983 roku przez 22 tygodnie była na szczycie Listy Przebojów Trójki.

W latach 60. studiował anglistykę w Łodzi – dołączył tam do zespołu Impulsy, z którego wyłoniła się jego własna grupa Vox Gentis, duet gitarowy ze Zbigniewem Frankowskim [1]. Po przeprowadzce do Krakowa Jackowski kończył studia. W bibliotece spędzał czas nad tybetańskimi księgami, stał się specjalistą w dziedzinie filozofii zen.

Do klasyki polskiej muzyki weszła piosenka w jego wykonaniu (z zespołem Maanam) "Oprócz błękitnego nieba", którą nagrał później jako cover zespół Golden Life. Spod ręki Jackowskiego wyszły praktycznie wszystkie najważniejsze utwory Maanamu. Od nagranego w 1979 roku "Hamleta", który zwiastował nową epokę w polskiej muzyce rozrywkowej aż po ostatnią płytę grupy wydaną w 2004 roku "Znaki szczególne" [2].


Z szerszą biografią można się zapoznać na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • od grudnia 1971/1984 - był mężem Kory, wokalistki Maanamu. Jego synem z tego związku jest Mateusz (1972); w 1984 Kora rozwiodła się z Jackowskim zatrzymując dzieci, jednak oboje postanowili wciąż dzielić życie zawodowe
  • w grudniu 1975 - wraz z Milo Kurtisem założył zespół Maanam
  • 1991/94 - drugą żoną artysty była Katarzyna Krupicz, w 1995 związał się z ostatnią żoną, Ewą, z którą miał trzy córki: Biankę (1996), Palomę (1997) i Sonię (2000)
  • 18 maja 2013 - zmarł na zawał serca we włoskim San Marco, gdzie mieszkał.
  • 14 sierpnia 2015 - ponowny pochówek Jackowskiego w Zakopanem

Ciekawostki

On sam nigdy nie wciągnął się w ruch hipisowski, zawsze ubrany na czarno, wycofany, nie wszedł w tę grupę. Dobrali się z Korą na zasadzie przeciwieństw. Ostatnio charakteryzowała go w książce "Kora, Kora" tak: - Poważny, spokojny, smutny, trochę demagog, lubi straszyć, wzbudza zaufanie, przesądny. Często zajmował się wróżeniem i znakami zodiaku. Genialny kompozytor. Permanentnie się spóźniał, ale wynikało to z jego filozofii życia. Nieśmiały, niepewny siebie.

Jak dowiedział się Fakt, zmarły w poprzednią sobotę Marek Jackowski (+ 66 l.) wcale nie miał w swoim życiu dwóch żon, tylko trzy! W okresie pomiędzy rozwodem z Korą (62 l.) w 1984 roku a ślubem z Ewą Jackowską w 1995 lider Maanamu związał się z kobietą o imieniu Katarzyna. Przez trzy lata byli nawet małżeństwem! [3]

Marek wspominał, że jego mama pochodziła z Wielkopolski. Otrzymała staranne wykształcenie, ładnie grała na pianinie i śpiewała, dobrze też mówiła po niemiecku i francusku. To ona, otoczona aurą dźwięków, wpajała synowi zamiłowanie do muzyki [4].

Źródło horoskopu

Metryka urodzenia cytowana w: R. Bednarz, "Marek Jackowski - pięciolinia życia", Zielona Gałązka 2013, s. 10 [5].

Informację podał Mirosław Czylek.