Himilsbach Jan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 52: Linia 52:
 
[[Category:Faza Księżyca: II kwadra]]
 
[[Category:Faza Księżyca: II kwadra]]
 
[[Category:Aspekty: koniunkcja Słońce-Merkury]]
 
[[Category:Aspekty: koniunkcja Słońce-Merkury]]
 +
[[Category:Pierwsze stopnie znaku: Księżyc]]
 
[[Category:Alfabetyczny zbiór danych]]
 
[[Category:Alfabetyczny zbiór danych]]

Wersja z 11:44, 13 kwi 2017

Dane Jan Himilsbach
Data urodzenia 1.05.1931, godz. 15:00
Miejscowość Mińsk Mazowiecki (52°11'N 21°34'E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 11° Byka
Księżyc 2° Skorpiona
Ascendent 1° Wagi
Horoskop Jana Himilsbacha

Biografia

Życiorys Jana Himilsbacha pełen jest niejasności, niezgodności i sprzecznych ze sobą faktów. Przyczyn takiego stanu rzeczy było wiele, a on sam nie tylko nie starał się wyjaśniać wątpliwości, a dodatkowo, z premedytacją, osobiście wprowadzał zamęt w swej biografii. Najbardziej prawdopodobne fakty z życia Jana Himilsbacha można wyłowić z jego własnych opowiadań. Urodził się on w biednej rodzinie i dorastał w otoczeniu ludzi z marginesu – ich właśnie utrwalał później w swych opowiadaniach i takie role zazwyczaj przyznawano mu w filmach. W 1947, mając 16 lat, trafił do więzienia. Odzyskawszy wolność zaczął przyuczać się do zawodu kamieniarza w Strzegomiu. Pracował jako rębacz w kopalni "Boże Dary" w Kostuchnie (Katowice). W ciągu swojego życia, zanim rozpoczął karierę literacką, pracował jeszcze jako górnik, piekarz, ślusarz i palacz na statkach.

Himilsbach jako aktor nie był za życia doceniany. Dopiero po śmierci grono znawców filmu doceniło jego samorodny talent. Jego najbardziej znaną rolą jest gra w filmie Rejs, a w nim dialog z inżynierem Mamoniem. Himilsbach obsadzany był jednak zazwyczaj w rolach epizodycznych, najczęściej grał ludzi z marginesu, ze względu na chrypliwy głos i charakterystyczny wygląd. Jest autorem lub współautorem 6 scenariuszy filmowych, zagrał w prawie 70 filmach fabularnych i telewizyjnych.


Janusz Głowacki wypowiedział się nt Jana Himilsbacha tak: "Nagle po 'Rejsie' główną nagrodę za aktorskie osiągnięcia dostali ex aequo Daniel Olbrychski, który był gwiazdą numer jeden w Polsce, i Jan Himilsbach, który nigdy niczego nie grał, tylko po prostu był sobą." ("Kino" 3/1974)" [1].

Zaś krytyk filmowy i literacki Krzysztof Mętrak mówił: "Ale ja wiem, że największą kreacją literacką Himilsbacha był on sam. (...) Czy był dobrym aktorem? Nie musiał: w kinie ważne jest 'bycie', a nie rola. Prawda, że film stworzył mu w pewnym momencie nową rzeczywistość. Liczył się jego niepowtarzalny wygląd, timbre głosu, zdolność do improwizacji, poczucie sytuacyjnego humoru. Byłem w 1971 roku na festiwalu w Pesaro, gdzie pokazywano 'Rejs' Piwowskiego. Gdy tylko na ekranie pokazała się gęba Jasia, już poszedł szmer po widowni: Spencer Tracy, Spencer Tracy." (Tygodnik Kulturalny, 4.12.1988)"


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Jan Himilsbach Culture.pl

Kluczowe wydarzenia

  • 1947 - epizod w więzieniu
  • 1951 - debiut literacki
  • 19 października 1970 - premiera kultowego filmu Rejs, który był prawdopodobnie jego aktorskim debiutem
  • 11 listopada 1988 - zmarł w Warszawie

Ciekawostki

Absurdalną datę swych urodzin, czyli – według oficjalnej metryki – 31 listopada kwitował słowami: jeden dzień w tą, jeden dzień w tamtą, co za różnica. Siebie i całe swoje życie traktował z podobnym dystansem i przymrużeniem oka.

Źródło horoskopu

Przyszedłem na świat pierwszego maja o trzeciej po południu. Tak przez jakiś czas mówiła mi moja matka, kiedy chodziła naprzeciwko do starego krawca męskiego Grymberga posłuchać, co ciekawego o Polsce mówi Moskwa w: Anna Poppek, Rejs na krzywy ryj... czyli Jan Himilsbach i jego czasy, Vis-a-Vis/Etiuda, Kraków 2013. Informację podał Wojciech Suchomski.

Informacja dotycząca poprawnego dnia i miesiąca urodzin (względem wcześniejszego 31 listopada) jest dostępna również w internecie: Barbara, w przeciwieństwie do swojego męża, opowiadała o Himilsbachu całą prawdę. To dzięki niej dowiedzieliśmy się, że urodziny aktora świętowali zawsze 1 maja. Himilsbach opowiadał jednak dziennikarzom tyle wersji swojego życiorysu, że nawet Barbara nie do końca była pewna wielu szczegółów. [2]

Do dnia dzisiejszego (02.11.2013) na Wikipedii przy dacie urodzin figuruje: listopad/grudzień 1931.