Gano Stanisław: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "{{Infobox-zdjecie | image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a3/Stanis%C5%82aw_Gano.jpg | zrodlo = https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Stanis%C5%82aw_Gano...")
 
Linia 40: Linia 40:
 
[[Category:Polacy za granicą]]
 
[[Category:Polacy za granicą]]
 
[[Category:Generałowie]]
 
[[Category:Generałowie]]
[[Category:Inżynierowie]]
+
[[Category:Wykształcenie: Inżynierowie]]
 
[[Category:Dyrektorzy/Kierownicy]]
 
[[Category:Dyrektorzy/Kierownicy]]
 
[[Category:Liczba małżeństw: 1]]
 
[[Category:Liczba małżeństw: 1]]

Wersja z 18:12, 7 lut 2021

Dane Stanisław Gano
Data urodzenia 17.05.1895, godz. 08:00
Miejscowość Opatów (50°48′N 21°25′E)
Strefa czasowa - 1.24
Słońce 27° Byka
Księżyc 2° Ryb
Ascendent 23° Raka
Horoskop Stanisława Gano

Biografia

Pułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Zbrojnych, szef Oddziału II Sztabu Naczelnego Wodza, mianowany generałem brygady w 1964 przez władze emigracyjne. Studiował w Instytucie Technologicznym w Moskwie. Podczas I wojny światowej był oficerem saperów w armii rosyjskiej, następnie w 4 Dywizji Strzelców Polskich, po odzyskaniu niepodległości w 2 Dywizji Piechoty Legionów. Był absolwentem Wyższej Szkoły Wojennej.

W czasie II wojny światowej był najpierw zastępcą szefa, a potem szefem Oddziału II Sztabu Naczelnego Wodza. Uważany jest za jednego z autorów sukcesów tej służby. Za służbę podczas II wojny światowej został odznaczony m.in. złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, trzykrotnie Medalem Wojska, a także Orderem Imperium Brytyjskiego III kl. Posiadał też odznaczenia fińskie, czechosłowackie, francuskie i amerykańskie.

W pierwszej połowie lat 50-tych S. Gano wyjechał do Maroka, gdzie zamieszkał na stałe. Pracował w zarządzie kopalń manganu.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • Z wywiadem wojskowym związany był od maja 1928 roku, gdy został skierowany do pracy w ekspozyturze Oddziału II w Wilnie
  • 1 maja 1933 roku - został przeniesiony ze Sztabu Głównego na stanowisko attaché wojskowego przy Poselstwie Polskim w Helsinkach
  • We wrześniu 1939 roku - był szefem Ewakuacji i Transportu Specjalnego Sprzętu. Internowany w Rumunii, zbiegł w październiku 1939 roku i przedostał się do Francji
  • Uchwałą Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej z 26 września 1946 roku pozbawiony został obywatelstwa polskiego, które przywrócono mu pośmiertnie w 1971 roku.
  • 5 lipca 1968 roku - zmarł w Casablance

Ciekawostki

W czasie wojny z Rosją bolszewicką walczył w 2. Pułku Piechoty Legionów, za co otrzymał Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari (kl. 5) i aż czterokrotnie Krzyż Walecznych! Z czasów nauki otrzymał opinię: "Inteligencja bardzo duża. Zdolności kierownicze i organizacyjne bardzo duże. Ogólna wartość i ideowość bardzo duże. Wartość dla służby wybitna".

Źródło horoskopu

Stanisław Gano, ur. 17 maja 1895, o 8 rano w Opatowie. Akt chrztu nr 109.

Informację odnalazł i udostępnił Jarosław Gronert.