Fedorowicz Jacek

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jacek Fedorowicz
Data urodzenia 19.07.1937, godz. 00:30
Miejscowość Gdynia (54°31′N 18°32′E)
Strefa czasowa GMT +1:24
Słońce 25° Raka
Księżyc 24° Skorpiona
Ascendent Bliźnięta
Horoskop Jacka Fedorowicza

Biografia

Polski satyryk i aktor. Z wykształcenia artysta malarz. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jeszcze w czasie studiów rozpoczął współpracę z gdańskim radiem jako autor i aktor, zaś jako autor i rysownik-karykaturzysta z prasą lokalną i ogólnopolską. W drugiej połowie lat 60. występował w Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył m.in. z Jerzym Gruzą programy rozrywkowe Poznajmy się, Małżeństwo doskonałe, Kariera i Runda. Wraz z Piotrem Skrzyneckim prowadził pierwszy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 60. i 70. często występował na estradzie, najpierw w Kabarecie Wagabunda (m.in. z Marią Koterbską, Mieczysławem Czechowiczem i Bogumiłem Kobielą), potem w programie Popierajmy się.

Stworzył wiele charakterystycznych ról między innymi w filmach: "Lekarstwo na miłość" (1965), "Małżeństwo z rozsądku" (1966), "Kochajmy syrenki" (1966), "Polowanie na muchy" (1969), "Motodrama" (1971) czy "Orkiestra niewidzialnych instrumentów" (2009). Godzi się nadmienić, że wraz ze Stanisławem Bareją napisał scenariusze do filmów: "Poszukiwany, poszukiwana" (1972) i "Nie ma róży bez ognia" (1974) [1].

W 1980 wstąpił do „Solidarności”, współpracował z Radiem „S” Regionu Mazowsze związku. Na początku stanu wojennego zerwał wszelkie kontakty z państwowymi środkami przekazu. W latach 90. zaczął prowadzić w TVP program Dziennik Telewizyjny, który następnie przeszedł metamorfozę z programu o charakterze politycznym na program rozrywkowy. W 2010 z rekomendacji klubu parlamentarnego PO powołany w skład rady programowej TVP. W 2009 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Natomiast prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

Źródło horoskopu

Godziny urodzenia przybliżone, oparte na przesłankach biograficznych z życia Stanisława Tyma i Jacka Federowicza.

Stanisław Tym o Jacku Fedorowiczu: „Ja się urodziłem 17 lipca po południu, a Jacek 18 lipca tuż po północy, więc między nami jest jakieś siedem, osiem godzin różnicy. Więc ja go często, jako młodszego, wysyłałem po fajki czy po zapałki[2]. Audycja Kuby Wojewódzkiego.

Jeśli to prawda, to oznacza, że Jacek Fedorowicz urodził się ok. 00:30 18 lipca 1937 w Gdyni, a Stanisław Tym mniej więcej o godzinie 17:00 dnia 17 lipca 1937 roku w Małkini Górnej. Dane zostały zaokrąglone, przedział czasowy mieści się mniej więcej pomiędzy 00:05 - 00:35 ("urodziłem się tuż po północy"), a czasem, który nastąpił 7 - 8 godzin wcześniej. (dop. red.).

Informację odnalazł Piotr Piotrowski.