Butenko Bohdan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „{{Infobox-zdjecie | image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/Bohdan_Butenko2.jpg | zrodlo = https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Bohdan_Butenko2.jpg...”)
 
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 10: Linia 10:
 
| asc = 13° Skorpiona
 
| asc = 13° Skorpiona
 
}}
 
}}
[[Plik:http://baza.astrolog.org.pl/Plik:Bohdan_Butenko.png|thumb|340px|center|Horoskop Bohdana Butenko]]
+
[[Plik:Bohdan_Butenko.png|thumb|340px|center|Horoskop Bohdana Butenko]]
  
 
== Biografia ==
 
== Biografia ==
Polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Współpracował z czasopismami dla dzieci tj. ''"Miś"'', ''"Świerszczyk"'', ''"Płomyczek"'', ''"Płomyk"''. Jest twórcą postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, ilustratorem wielu książek dla dzieci. Wykonał ponad 200 opracowanych graficznie i zilustrowanych książek (własnych i cudzych). Jest również autorem scenografii dla ''Kabaretu Starszych Panów'' oraz licznych scenografii teatralnych.  
+
Polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Współpracował z czasopismami dla dzieci tj. ''"Miś"'', ''"Świerszczyk"'', ''"Płomyczek"'', ''"Płomyk"''. Jest twórcą postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, ilustratorem wielu książek dla dzieci. Wykonał ponad 200 opracowanych graficznie i zilustrowanych książek (własnych i cudzych). Jest również autorem scenografii dla ''Kabaretu Starszych Panów'' oraz licznych scenografii teatralnych. Artysta stworzył też wiele plakatów do filmów, m.in. do ''Rodziny Leśniewskich'' (1981) z Krystyną Sienkiewicz i Krzysztofem Kowalewskim, do filmu włosko-francuskiego ''W pełnym słońcu'' (1969) z Alainem Daloinem i Marie Laforet, francuskiego filmu ''Kobieta i mężczyzna'' Claude'a Leloucha (1966).
  
 +
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) i Orderem Uśmiechu (2012). 1963, 1967, 1969, 1988, 1990, 2009, 2013 - nagrody i wyróżnienia w konkursie PTWK (Najpiękniejsza Książka Roku). W 2003 r. był nominowany do Nagrody Pamięci Astrid Lindgren [http://www.komiks.gildia.pl/tworcy/bohdan_butenko]. W latach 1990–2011 pełnił funkcję prezesa Fundacji Świat Dziecka, której był współzałożycielem. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (w latach 1955–1982) oraz Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych (IBBY).
  
Z szerszą biografią można zapoznać się na [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Bohdan_Butenko Wikipedii]
+
Z szerszą biografią można zapoznać się na [https://pl.wikipedia.org/wiki/Bohdan_Butenko Wikipedii]. Wart uwagi jest także opis, udostępniony na stronie [http://culture.pl/pl/tworca/bohdan-butenko Bohdan Butenko, Culture.pl].
 +
 
 +
== Kluczowe wydarzenia ==
 +
* ~ 1939 - przeniósł się do Warszawy, gdzie mieszka do dzisiaj.
 +
* ~ 1955 - na stronie oficjalnej zapisano, iż "''karierę rozpoczął w roku 1955, lecz jak twierdzi - pierwsze komiksy tworzył już w szkole podstawowej'' [http://www.butenko.pl/]".
 +
* 5 listopada 1958 - tego właśnie dnia "rodzi się" Gapiszon, do którego artysta czuje największe przywiązanie. Matką bohatera była Telewizja, gdzie „na żywo” był on przez autora rysowany na łatwo tłukących się szklanych taflach [http://www.cartoon.com.pl/butenko1.html].
  
 
== Źródło horoskopu ==
 
== Źródło horoskopu ==
Z wywiadu: "''- Podobno kończy pan dzień pracy najwcześniej dziesięć minut przed pierwszą. - O tej godzinie się urodziłem i tak to widać musi być.'' "[http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53668,18986260,nie-dzwoncie-rysuje.html]. Informację odnalazł [[Mirosław Czylek]].
+
Z wywiadu: "- Podobno kończy pan dzień pracy najwcześniej dziesięć minut przed pierwszą.
 +
- O tej godzinie się urodziłem i tak to widać musi być. Jeśli nawet chciałbym złamać tę zasadę i położyć się wcześniej, bo jestem zmęczony, to zawsze tak się dziwnie składa, że patrzę na zegarek i jest już 00.50." [http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53668,18986260,nie-dzwoncie-rysuje.html].  
 +
 
 +
Informację odnalazł [[Mirosław Czylek]].
  
 
[[Category:Artyści]]
 
[[Category:Artyści]]
 
[[Category:Rysownicy]]
 
[[Category:Rysownicy]]
 +
[[Category:Wykształcenie: Akademia Sztuk Pięknych]]
 +
[[Category:Długość życia powyżej 80 lat]]
 +
[[Category:Neptun na MC]]
 
[[Category:Słońce 19° Wodnika]]
 
[[Category:Słońce 19° Wodnika]]
 
[[Category:Księżyc 27° Wagi]]
 
[[Category:Księżyc 27° Wagi]]
 +
[[Category:Faza Księżyca: III kwadra]]
 
[[Category:Ascendent w Skorpionie]]
 
[[Category:Ascendent w Skorpionie]]
 +
[[Category:Pierwsze stopnie znaku: Mars]]
 +
[[Category:Pierwsze stopnie znaku: Wenus]]
 +
[[Category:Alfabetyczny zbiór danych]]

Aktualna wersja na dzień 22:42, 24 mar 2017

Dane Bohdan Butenko
Data urodzenia 08.02.1931, godz. 00:50
Miejscowość Bydgoszcz ( 53°07\'N 18°00′E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 19° Wodnika
Księżyc 27° Wagi
Ascendent 13° Skorpiona
Horoskop Bohdana Butenko

Biografia

Polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Współpracował z czasopismami dla dzieci tj. "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek", "Płomyk". Jest twórcą postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, ilustratorem wielu książek dla dzieci. Wykonał ponad 200 opracowanych graficznie i zilustrowanych książek (własnych i cudzych). Jest również autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów oraz licznych scenografii teatralnych. Artysta stworzył też wiele plakatów do filmów, m.in. do Rodziny Leśniewskich (1981) z Krystyną Sienkiewicz i Krzysztofem Kowalewskim, do filmu włosko-francuskiego W pełnym słońcu (1969) z Alainem Daloinem i Marie Laforet, francuskiego filmu Kobieta i mężczyzna Claude'a Leloucha (1966).

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) i Orderem Uśmiechu (2012). 1963, 1967, 1969, 1988, 1990, 2009, 2013 - nagrody i wyróżnienia w konkursie PTWK (Najpiękniejsza Książka Roku). W 2003 r. był nominowany do Nagrody Pamięci Astrid Lindgren [1]. W latach 1990–2011 pełnił funkcję prezesa Fundacji Świat Dziecka, której był współzałożycielem. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (w latach 1955–1982) oraz Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych (IBBY).

Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Wart uwagi jest także opis, udostępniony na stronie Bohdan Butenko, Culture.pl.

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1939 - przeniósł się do Warszawy, gdzie mieszka do dzisiaj.
  • ~ 1955 - na stronie oficjalnej zapisano, iż "karierę rozpoczął w roku 1955, lecz jak twierdzi - pierwsze komiksy tworzył już w szkole podstawowej [2]".
  • 5 listopada 1958 - tego właśnie dnia "rodzi się" Gapiszon, do którego artysta czuje największe przywiązanie. Matką bohatera była Telewizja, gdzie „na żywo” był on przez autora rysowany na łatwo tłukących się szklanych taflach [3].

Źródło horoskopu

Z wywiadu: "- Podobno kończy pan dzień pracy najwcześniej dziesięć minut przed pierwszą. - O tej godzinie się urodziłem i tak to widać musi być. Jeśli nawet chciałbym złamać tę zasadę i położyć się wcześniej, bo jestem zmęczony, to zawsze tak się dziwnie składa, że patrzę na zegarek i jest już 00.50." [4].

Informację odnalazł Mirosław Czylek.