Brandt Józef

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 21:55, 20 lut 2016 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „{{Infobox-zdjecie | image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d4/Portrait_of_the_Painter_Jozef_Brandt_by_Boleslaw_Szankowski.jpg | zrodlo = https://pl...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Józef Brandt
Data urodzenia 11.02.1841, godz. 13:00
Miejscowość Szczebrzeszyn (50°41'N 22°58'E)
Strefa czasowa GMT + 1:33
Słońce 23° Wodnika
Księżyc 2° Skorpiona
Ascendent 7° Raka


Horoskop Józefa Brandta

Biografia

Polski malarz, batalista, przedstawiciel szkoły monachijskiej, obywatel ziemski guberni radomskiej w 1909 roku. Studiował w Paryżu (1858-1860) i Monachium. Od 1875 prowadził prywatną szkołę malarską, stając się przywódcą tzw. monachijskiej szkoły malarstwa polskiego, z którą byli związani m.in. Aleksander Gierymski, Alfred Kowalski, Tadeusz Ajdukiewicz, Wojciech Kossak, Leon Wyczółkowski.

Pochodził ze znanej i zamożnej rodziny warszawskich lekarzy; jego dziadek, profesor medycyny na Uniwersytecie Warszawskim, za wybitne zasługi w pracy naukowej w 1824 uzyskał nobilitację. Pierwszych lekcji rysunku przyszłemu artyście udzielała matka, Krystyna z Lesslów, uzdolniona malarka-amatorka, córka znanego architekta, Fryderyka Alberta Lessla [1]. W 1877 ożenił się z Heleną z Woyciechowskich Pruszakową, właścicielką wsi Orońsko k. Radomia, gdzie tworzył i prowadził szkołę przez większą część życia. Tutaj spędzał artysta sezony letnie, otoczony rodziną oraz licznie odwiedzającymi go przyjaciółmi.

W latach 70. i 80. XIX w. powstały najwybitniejsze dzieła Brandta, sam artysta znalazł się u szczytu sławy, a jego sukcesy finansowe pozostały bez precedensu wśród polskich artystów żyjących za granicą. W 1873 po prezentacji Bitwy pod Wiedniem na Wystawie Powszechnej w Wiedniu został odznaczony Orderem Franciszka Józefa, w 1875 powołano go na członka Berlińskiej Akademii Sztuki, w 1878 mianowano honorowym profesorem i członkiem Akademii Bawarskiej, a w 1881 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu św. Michała. Brandt należał do najściślejszej elity towarzyskiej Monachium, cieszył się przyjaźnią i szacunkiem księcia regenta Luitpolda. Ukoronowaniem jego monachijskiej kariery stał się, przyznany w 1892, Order Zasługi Korony Bawarskiej, który nadawał szlachectwo królestwa Bawarii oraz zaszczytny tytuł Rittera [2].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii i w serwisie Culture.pl. Biografia i prace malarskie artysty dostępne tutaj.

Kluczowe wydarzenia

  • od maja 1863 - pracował w prywatnym atelier Franza Adama, wybitnego batalisty, który wywarł największy wpływ na ukształtowanie jego talentu
  • 12 czerwca 1915 - zmarł w Radomiu

Źródło horoskopu

Magazyn historyczny More Maiorum luty 2016.

Informację przekazał Wojciech Suchomski.