Baczyński Krzysztof Kamil: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „ {{Infobox | image = [[Plik:|240 px]] | dane = Krzysztof Kamil Baczyński | data = 22.01.1921, godz. 6:00 | miejsce = Warszawa, Polska (52°15′N, 21°00′E) | str...”)
 
Linia 14: Linia 14:
  
 
== Biografia ==
 
== Biografia ==
 +
Polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.
 +
Był synem Stanisława Baczyńskiego, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, żołnierza Legionów Polskich, oficera WP, pisarza i krytyka literackiego oraz Stefanii Zieleńczyk, nauczycielki i autorki podręczników szkolnych, katoliczki pochodzącej z zasymilowanej rodziny żydowskiej.
 +
W dzieciństwie chorował na astmę, miał słabe serce, był stale zagrożony gruźlicą.
 +
Krzysztof po ukończeniu 6 lat został uczniem w szkole w Białymstoku, w której pracowała jego matka, nauczycielką jego była Władysława Cuszlak, która tak oceniła go po latach: "Krzyś z natury był szalenie uczuciowy, nerwowy, kapryśny (...) odnosiłam wówczas wrażenie, że zostanie malarzem". Opowiadał jej fantastyczne bajki, które barwnie ilustrował. Starał się pięknie pisać. Bardzo lubił rysować.
 +
W szkole średniej, którą rozpoczął w roku 1931 (Gimnazjum im. Stefana Batorego - kierunek humanistyczny) należał do tajnego radykalnego ugrupowania "Spartakus".
 +
Po śmierci męża, 27 lipca 1939, matka Baczyńskiego zupełnie się załamała. Krzysztof, jeszcze przed paroma tygodniami otaczany w domu pieczołowitą troską, musiał się z dnia na dzień stać dorosły. Od tego momentu bardzo dużo tworzył, przelewając myśli na papier.
 +
W czasie wojny Baczyński rwał się do czynnego udziału w akcjach zbrojnych przeciw okupantowi, ale nie chciano go do nich dopuszczać w obawie o jego życie.
 +
W ciągu ośmiu miesięcy, od września 1941 do lata 1942, napisał aż około stu wierszy, niemal w całkowitej tajemnicy. Zachowały się wszystkie jego dzieła: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań.
 +
Informacje o życiu K.K.Baczyńskiego zaczerpnęliśmy m.in. z http://www.baczynski.art.pl/kkb/
  
 +
Najbardziej znany wiersz to:
 +
 +
Elegia o ... [chłopcu polskim]
 +
 +
Oddzielili cie, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
 +
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
 +
malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,
 +
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
 +
Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,
 +
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
 +
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
 +
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.
 +
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
 +
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
 +
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
 +
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?
  
 
== Kluczowe wydarzenia ==
 
== Kluczowe wydarzenia ==
*  
+
* Od 1931 - uczył się w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego
 +
* 1936 - pierwszy znany wiersz "Wypadek przy pracy"
 +
* 1939 - maj - matura
 +
* 1939 - 27 lipca zmarł ojciec.
 +
* 1941 - 1 grudnia - poznał Barbarę Drapczyńską, koleżankę z tajnej polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, swoją wielką miłość i przyszłą żonę
 +
* 1942 - 3 czerwca o godzinie 10:00 - wziął ślub z Barbarą Drapczyńską
 +
* 1944 - 20 marca - powstał najbardziej znany wiersz "Elegia o ... [chłopcu polskim]"
 +
* 1944 - 25 maja - otrzymał stopień starszego strzelca podchorążego rezerwy piechoty
 +
* 1944 - 27 kwietnia - Uczestniczył w akcji wykolejenia pociągu niemieckiego (jadącego z frontu wschodniego do Berlina) na odcinku Tłuszcz-Urle (kryptonim „TU”)
 +
* 1944 - 13 lipca - Ostatni znany wiersz.
 +
* 1944 - 4 sierpnia 16:00 - poległ na posterunku śmiertelnie raniony przez strzelca wyborowego
  
 
== Źródło horoskopu ==
 
== Źródło horoskopu ==

Wersja z 01:45, 4 sty 2014

[[Plik:|240 px]]
Dane Krzysztof Kamil Baczyński
Data urodzenia 22.01.1921, godz. 6:00
Miejscowość Warszawa, Polska (52°15′N, 21°00′E)
Strefa czasowa GMT +2:00
Słońce 2° Wodnika
Księżyc 6° Raka
Ascendent 20° Strzelca

[[Plik:|thumb|340px|center|Horoskop Krzysztofa Kamila Baczyńskiego]]

Biografia

Polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Był synem Stanisława Baczyńskiego, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, żołnierza Legionów Polskich, oficera WP, pisarza i krytyka literackiego oraz Stefanii Zieleńczyk, nauczycielki i autorki podręczników szkolnych, katoliczki pochodzącej z zasymilowanej rodziny żydowskiej. W dzieciństwie chorował na astmę, miał słabe serce, był stale zagrożony gruźlicą. Krzysztof po ukończeniu 6 lat został uczniem w szkole w Białymstoku, w której pracowała jego matka, nauczycielką jego była Władysława Cuszlak, która tak oceniła go po latach: "Krzyś z natury był szalenie uczuciowy, nerwowy, kapryśny (...) odnosiłam wówczas wrażenie, że zostanie malarzem". Opowiadał jej fantastyczne bajki, które barwnie ilustrował. Starał się pięknie pisać. Bardzo lubił rysować. W szkole średniej, którą rozpoczął w roku 1931 (Gimnazjum im. Stefana Batorego - kierunek humanistyczny) należał do tajnego radykalnego ugrupowania "Spartakus". Po śmierci męża, 27 lipca 1939, matka Baczyńskiego zupełnie się załamała. Krzysztof, jeszcze przed paroma tygodniami otaczany w domu pieczołowitą troską, musiał się z dnia na dzień stać dorosły. Od tego momentu bardzo dużo tworzył, przelewając myśli na papier. W czasie wojny Baczyński rwał się do czynnego udziału w akcjach zbrojnych przeciw okupantowi, ale nie chciano go do nich dopuszczać w obawie o jego życie. W ciągu ośmiu miesięcy, od września 1941 do lata 1942, napisał aż około stu wierszy, niemal w całkowitej tajemnicy. Zachowały się wszystkie jego dzieła: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań. Informacje o życiu K.K.Baczyńskiego zaczerpnęliśmy m.in. z http://www.baczynski.art.pl/kkb/

Najbardziej znany wiersz to:

Elegia o ... [chłopcu polskim]

Oddzielili cie, syneczku, od snów, co jak motyl drżą, haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią, malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg, wyszywali wisielcami drzew płynące morze. Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć, gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami. Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg, przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg. I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc, i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło. Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką. Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?

Kluczowe wydarzenia

 • Od 1931 - uczył się w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego
 • 1936 - pierwszy znany wiersz "Wypadek przy pracy"
 • 1939 - maj - matura
 • 1939 - 27 lipca zmarł ojciec.
 • 1941 - 1 grudnia - poznał Barbarę Drapczyńską, koleżankę z tajnej polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, swoją wielką miłość i przyszłą żonę
 • 1942 - 3 czerwca o godzinie 10:00 - wziął ślub z Barbarą Drapczyńską
 • 1944 - 20 marca - powstał najbardziej znany wiersz "Elegia o ... [chłopcu polskim]"
 • 1944 - 25 maja - otrzymał stopień starszego strzelca podchorążego rezerwy piechoty
 • 1944 - 27 kwietnia - Uczestniczył w akcji wykolejenia pociągu niemieckiego (jadącego z frontu wschodniego do Berlina) na odcinku Tłuszcz-Urle (kryptonim „TU”)
 • 1944 - 13 lipca - Ostatni znany wiersz.
 • 1944 - 4 sierpnia 16:00 - poległ na posterunku śmiertelnie raniony przez strzelca wyborowego

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Mirosław Czylek Mirosław Czylek na podstawie księgi parafialnej, odnalezionej przez Wiesława Budzyńskiego, cytowanej w "Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila" Wiesław Budzyński