Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 13:14, 6 gru 2016 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Data urodzenia 20.10.1919, godz. 11:00
Miejscowość Kraków ( 50°03′N 19°56′E)
Strefa czasowa GMT+2
Słońce 26° Wagi
Księżyc 17° Panny
Ascendent 7° Strzelca
Horoskop Akademii Górniczo - Hutniczej im. Stanisława Staszica

Opis

Największa polska uczelnia techniczna, powołana 8 kwietnia 1919 uchwałą Rady Ministrów. Jest zaliczana do najlepszych uczelni technicznych w kraju.

Akademia Górnicza w Krakowie została zatwierdzona przez Najwyższe Postanowienie cesarza Franciszka Józefa z dnia 31 maja 1913. W 1918, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Komitet Organizacyjny podjął ponownie pracę i 8 kwietnia 1919, uchwałą Rady Ministrów została powołana do życia Akademia Górnicza w Krakowie. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał pierwszych profesorów 1 maja 1919, a 20 października 1919 dokonał uroczystego otwarcia Akademii Górniczej w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities z lipca 2015, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych. Obecnie na uczelni znajduje się 16 wydziałów. 16 grudnia 2009 zarząd Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT) ogłosił wyniki konkursu w ramach KIC (Knowledge and Innovation Community), zwyciężył polski węzeł – CC PolandPlus – koordynowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie. Zadaniem Węzła Energii EIT „InnoEnergy” jest tańsze i bardziej ekologiczne pozyskiwanie energii z istniejących już źródeł, a także pozyskiwanie nowych źródeł odnawialnych.


Z dłuższym opisem można zapoznać się na Wikipedii.

Źródło horoskopu

Opis uroczystości otwarcia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie [1]

Uroczyste otwarcie Akademii Górniczej odbyło się w Auli Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dnia 20 października 1919 r. o godz. 11.00 przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

Informację podał Wojciech Suchomski.