Żabczyński Aleksander Bożydar

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Aleksander Żabczyński
Data urodzenia 24.7.1900, godz. 02:00
Miejscowość Warszawa (52°13'N 21°00'E)
Strefa czasowa GMT+1.24
Słońce 1° Lwa
Księżyc 1° Raka
Ascendent 5° Raka
Horoskop Aleksandra Żabczyńskiego

Biografia

Polski aktor teatralny, estradowy, kabaretowy i filmowy. Jeden z najpopularniejszych polskich aktorów dwudziestolecia międzywojennego. Kapitan rezerwy artylerii przeciwlotniczej Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Występował w warszawskich teatrzykach rewiowych: "Morskim Oku", "Perskim Oku", "Cyruliku Warszawskim", "Wesołym Oku", "Kameleonie". Aż do wybuchu wojny występował w rewii, operetce, dorywczo w teatrach dramatycznych oraz w filmie. Zagrał w takich szlagierach jak: "Manewry miłosne", "Ada, to nie wypada", "Jadzia", "Pani minister tańczy", "Zapomniana melodia", "Sportowiec mimo woli". Były one niejednokrotnie pisane specjalnie dla niego, co świadczy o tym, że znajdował się w czołówce aktorów tak jak Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza czy Tadeusz Olsza. Jego imię otrzymało rondo u zbiegu Cybernetyki i Postępu [1].

Po wojnie nie występował już w filmach. Nie był już tak jak przed wojną beztroskim amantem filmowym. Miał za sobą ciężkie wojenne przejścia i niemłody już wiek. Brał udział w słuchowiskach radiowych, często grywał w teatrze. Jako jeden z pierwszych aktorów grywał w teatrach telewizji [2]


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Zaczerpnięto cytaty z materiału Aleksander Żabczyński - czarujący amant..

Kluczowe wydarzenia

  • 1 marca 1921 - mianowany podporucznikiem w korpusie oficerów artylerii
  • 22 grudnia 1924 - debiutował na scenie rolą Anioła Gabriela i Chlebuarda w "Pastorałce" L. Schillera [3]
  • 6 grudnia 1946 - od momentu postawienia nogi w gdyńskim porcie towarzyszył mu agent, "anioł stróż". - Śledził go aż do 1955 r., kontrolował korespondencję państwa Żabczyńskich, inwigilował teatry [4]
  • 31 maja 1958 - zmarł nagle na serce

Ciekawostki

Aleksander Żabczyński nigdy nie planował zostać aktorem. Sam twierdził, że pociągała go matematyka i architektura. Ponieważ jego ojciec był generałem, oczywistym było, że kariera wojskowego została mu przyporządkowana [5].

Był bardzo lubiany przez kolegów z branży. Jadwiga Andrzejewska mówiła o nim: „bardzo przyjemny kolega”. Powszechnie znany był ze swojej wysokiej kultury osobistej i taktu. Jego dobre wychowanie stało się wręcz przysłowiowe. Żartowano z niego, że gdy ma otworzyć pudełko sardynek, wpierw puka w wieczko [6].


Notatka w Wikipedii o żonie, Marii Żabczyńskiej z domu Zielenkiewicz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_%C5%BBabczy%C5%84ska .

Źródło horoskopu

Akt chrztu cytowany w: Ryszard Wolański, "Aleksander Żabczyński - Jak drogie są wspomnienia", Rebis, Poznań 2015. Informację przekazał Mirosław Czylek.