Zegadłowicz Emil

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Emil Zegadłowicz
Data urodzenia 20.07.1888, godz. 18:00
Miejscowość Biała Krakowska (49°49′N; 19°03′E)
Strefa czasowa GMT +1:16
Słońce 29° Raka
Księżyc 25° Strzelca
Ascendent 28° Strzelca
Horoskop Emila Zegadłowicza

Biografia

Polski poeta, prozaik, znawca sztuki i tłumacz. Studiował polonistykę, germanistykę i historię sztuki na UJ, a następnie w Wiedniu i w Dreźnie. W latach 1929-1931 mieszkał w Poznaniu, pracując jako kierownik literacki Teatru Polskiego, doradca Księgarni św. Wojciecha, redaktor czasopism. W 1932 wrócił do Gorzenia. Pracował wówczas w teatrze katowickim i wykładał historię sztuki w konserwatorium w Katowicach. W 1936 nawiązał współpracę z jednolitofrontowym "Dziennikiem Popularnym".

Zegadłowicz przez niemal pięćdziesiąt lat swojej kariery literackiej wydał ponad czterdzieści tomów poezji, sześć powieści, a także osiem dziś zapomnianych dramatów scenicznych. Biograf Jana Pawła II, George Weigel, podaje, że Zegadłowicz był ulubionym poetą Karola Wojtyły, który znał na pamięć i deklamował jego teksty.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii . Dużo informacji można znaleźć w artykule Emil Zegadłowicz, antyklerykał, którego wiersze lubił czytać Jan Paweł II

Kluczowe wydarzenia

  • 7 października 1894 - w sądzie okręgowym w Bielsku Tytus Zegadłowicz (miał już wtedy 74 lata), oficjalnie adoptował syna
  • 27 lipca 1915 - Emil poślubił Marię Kurowską, ze związku tego urodziły się dwie córki Halszka (1916) i Atessa (1920-2013).
  • grudzień 1931 - Zegadłowicz opublikował w wielkopolskim "Dwutygodniku Literackim" tekst zatytułowany "List pasterski" datowany na "8 grudnia w Klechistanie" i podpisany "Wasza Emilencja", w którym krytykował obłudę, fanatyzm i manipulowanie dziedzictwem Ewangelii przez duchowieństwo; zakończył tym samym współpracę z mediami katolickimi
  • maj 1936 - Zegadłowicz wziął udział w Zjeździe Pracowników Kultury we Lwowie, fakt ten uznawany jest za formalny akces pisarza do polskiego ruchu lewicowego. Pisarz opowiedział się przeciwko faszyzmowi a przemówienie zakończył słowami: "Do zobaczenia w czerwonej niedługo Warszawie".
  • 13 listopada 1937 - wydrukowano powieść "Motory". Dwa dni później ogłoszono konfiskatę książki i wszczęto postępowanie sądowe przeciwko autorowi pod zarzutami m.in. wyszydzania państwa i narodu polskiego oraz szerzenia pornografii. Czytelnicy mogli poznać "Motory" dopiero na początku lat 80. XX w.
  • 24 lutego 1941 - zmarł w Sosnowcu, z powodu choroby
  • ~ 1992 - młodsza córka poety Atessa wraz z najbliższą rodziną utworzyła Fundację CZARTAK. Majątkiem Fundacji jest ściśle określona część z kolekcji Emila Zegadłowicza. Muzeum aktualnie prezentuje 11 pomieszczeń ekspozycyjnych [1].

Ciekawostki

Jego rodzice nigdy nie zamieszkali razem. Tytus Zegadłowicz do swojej śmierci w 1899 roku mieszkał sam we dworze w Gorzeniu, w którym wychowywał syna pod opieką niańki. Elżbieta zamieszkała u swoich rodziców w Wadowicach, a w Gorzeniu bywała tylko gościem. Ojciec starszy był od matki pisarza o ponad 30 lat, nigdy nie wzięli ślubu, choć Tytus Zegadłowicz adoptował formalnie Emila w 1894 roku [2]. (...) Tytus nie mógł się ożenić, bo choć faktycznie rozstał się z żoną i nie utrzymywał z nią żadnych kontaktów, to formalnie był nadal w związku małżeńskim [3].

Poeta, mimo uznania, biedował. Dlatego, zaproszony przez starszą od niego o 11 lat kochankę, aktorkę Stanisławę Wysocką, wyjechał w 1927 r. do Poznania, gdzie objął kilka stanowisk, m.in. doradcy literackiego wydawnictwa Księgarnia św. Wojciecha, kierownika artystycznego Teatru Polskiego, dyrektora poznańskiej rozgłośni radiowej i redaktora naczelnego katolickiego czasopisma "Tęcza".

Źródło horoskopu

Emil Zegadłowicz o swoich urodzinach: "urodziłem się 20 lipca 1888 roku - był piątek; nie stwierdziłem matka mi mówiła; godzina szósta po południu. W Bielsku, na Śląsku, przy ulicy Ratuszowej nr 3[4].

Informację dodał Mirosław Czylek.