Wisnowska Maria

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Wisnowska - foto.jpg
Dane Maria Wisnowska
Data urodzenia 23.12.1859, godz. 7:00
Miejscowość Warszawa (52°13′N; 21°00′E)
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 1° Koziorożca
Księżyc 20° Strzelca
Ascendent 15° Strzelca
Horoskop Marii Wisnowskiej


Biografia

Polska aktorka teatru dramatycznego. Najczęściej grała role femme fatale w komediach i melodramatach w warszawskich teatrach, deklamowała wiersze na koncertach w salonach Towarzystwa Muzycznego.

Kiedy była u szczytu kariery aktorskiej, w nocy z 30 czerwca na 1 lipca 1890 roku została zastrzelona w Warszawie w kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 14 przez swojego kochanka Aleksandra Barteniewa – oficera gwardii carskiej. Historia burzliwego romansu i owianego do dziś tajemnicą morderstwa zainspirowała wielu autorów – Julij Jelec, pułkowy kolega Barteniewa, napisał ok. 1891 roku romans w trzech częściach „Choroba wieku”; w roku 1925 późniejszy laureat Nagrody Nobla, Iwan Bunin, stworzył „Sprawę korneta Jełagina”. Kanwą powieści były akta procesu wydane w 1891 roku w Petersburgu. Twórcą romansu „Maria Wisnowska w więzach tragicznej miłości” był Stanisław Antoni Wotowski. W roku 1974 Władysław Terlecki napisał „Czarny romans”. W 2003 r. powstał film na motywach zabójstwa pt. Igra v modern (Игра в модерн) w reż. Maksima Korostyszewskiego i Igora Efimowa.

Wisnowska została pochowana na Powązkach w alei katakumbowej. Pomnik nad jej grobem wykonał Bolesław Syrewicz.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii.

Źródło horoskopu

Agata Tuszyńska, Do biografii Marii Wisnowskiej, w: "Pamiętnik Teatralny: czasopismo kwartalne poświęcone historii i krytyce teatru", 32 /3 (127) (1983), s. 377. Informację przekazał Mirosław Czylek.