Umiński Władysław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Władysław Umiński
Data urodzenia 10.11.1865, godz. 16:00
Miejscowość Przedecz (52°20′N 18°53′E)
Strefa czasowa GMT +1:14
Słońce 19° Skorpiona
Księżyc 23° Lwa
Ascendent 15° Byka
Horoskop Władysława Umińskiego

Biografia

Polski pisarz tworzący fantastykę naukową (nazywany często polskim Juliuszem Verne’em), autor książek dla dzieci i młodzieży, publicysta i popularyzator nauki. Obok Antoniego Langego i Jerzego Żuławskiego prekursor fantastyki naukowej w literaturze polskiej.

Urodził się w małym miasteczku Przedecz w ubogiej rodzinie mieszczańskiej. Ojciec – Julian Umiński, pochodzący ze zubożałej rodziny szlacheckiej – był malarzem, matka – Tekla z Bogdańskich – pracowała jako nauczycielka. Ukończył studia przyrodnicze na uniwersytecie w Petersburgu. Był niespełnionym konstruktorem maszyn. Przez całe życie borykał się z kłopotami finansowymi. Pisał oraz zajmował się m.in. katalogowaniem książek w bibliotece Politechniki Warszawskiej, prowadzeniem przedstawicielstwa studzien artezyjskich, pracą jako referent w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Urzędzie Filmowym.

Współpracował z wieloma czasopismami – przed I wojną światową jego teksty ukazywały się w takich pismach, jak „Wieczory Rodzinne”, „Tygodnik Mód i Powieści”, „Kurier Codzienny”, „Kurier Warszawski”, „Prawda”, „Czytelnia dla Wszystkich”, „Miesiąc Ilustrowany”. W roku 1952 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury. Zmarł 31 grudnia 1954, w wieku 89 lat.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii.

Sporo faktów z życia Władysława Umińskiego można znaleźć w artykule Konrada Urbańskiego.

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1874 - na serce umiera Julian Umiński, pozostawiając żonę i czwórkę dzieci [1].
  • 1880 - w bardzo młodym wieku ukazuje się pierwsza nowela Z Korsyki, do druku dopuszczą ją Jan Kanty Gregorowicz, ówczesny redaktor „Przyjaciela Dzieci”.
  • ~ od 1904 redagował i wydawał pismo „Czytelnia dla Wszystkich”. W latach 1909-1912 zasiadał w kolegium redakcyjnym ”Wieczorów Rodzinnych” i ”Miesiąca Ilustrowanego”.
  • rok 1939 - zastaje Umińskiego wraz żoną i córką w Warszawie. Uciekają do Milanówka, gdzie uda im się w spokojny sposób przeczekać okres okupacji.
  • w roku 1946 - na białaczkę, umiera ukochana córka Umińskiego. Cztery lata później odchodzi żona. Władysław Umiński zostaje sam. Następuje finalna kompromitacja wyznawanych ideałów. Żaden cudowny wynalazek nie ocalił życia córki i żony. Pisarz pogrąża się w samotności, pisze coraz mniej.
  • 31 grudnia 1954 - umiera po 74 latach twórczej pracy na zapalenie płuc.

Ciekawostki

To on jako pierwszy wprowadził do języka polskiego słowo "samolot".

Przeprowadzał też doświadczenia w laboratorium Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Tam poznał Marię Skłodowską - Curie (...). Popularyzował naukę i technikę: opublikował ponad czterdzieści broszur i odczytów z dziedziny nauki, techniki i przemysłu.

Podróżowałem w nieraz bardzo ciężkich warunkach. Niejedną moją wycieczkę w dalsze kraje mógłbym śmiało zatytułować "Podróż bez pieniędzy", tak jak moją trzecią książkę - wspominał autor [2].

Źródło horoskopu

Relacja z obchodów 150-tej rocznicy urodzin Wł. Umińskiego, podczas której odczytano akt urodzin pisarza [3].

Informację dostarczył Mirosław Czylek.