Tyrmand Leopold

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Leopold Tyrmand
Data urodzenia 16.05.1920, godz. 18:17
Miejscowość Warszawa (52°14'N 21°1'E)
Strefa czasowa GMT +2:00
Słońce 26° Byka
Księżyc 4° Byka
Ascendent 5° Skorpiona
Horoskop Leopolda Tyrmanda


Biografia

Polski pisarz i publicysta, popularyzator jazzu w Polsce.

Jego rodziców podczas wojny wywieziono do Majdanka, tam zginął jego ojciec. Matka przeżyła wojnę, wyjechała do Izraela. W 1938 Tyrmand ukończył warszawskie gimnazjum im. Jana Kreczmara. Wyjechał wtedy do Paryża, gdzie przez rok studiował na wydziale architektury Académie des Beaux-Arts, czyli Akademii Sztuk Pięknych. Tam zetknął się po raz pierwszy z zachodnioeuropejską kulturą oraz amerykańską muzyką jazzową. Obie te fascynacje pozostawiły trwały ślad w jego twórczości.

Zaczął pracę jako dziennikarz w Agencji Prasowo-Informacyjnej, następnie w redakcji „Przekroju”. Pisał w wielu ówczesnych pismach: „Przekroju”, „Expressie Wieczornym”, „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Dziś i Jutro” oraz „Ruchu Muzycznym”. Specjalizował się w recenzjach: teatralnych, muzycznych i sportowych.


Z szerszą biografią można zapoznać się w Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • ~ kwiecień 1941 - Tyrmand wraz z dwoma kolegami (Andrzejem Kornowiczem i Leszkiem Zawiszą) zostali aresztowani przez NKWD. W maju całą trójkę skazano na osiem lat więzienia za przynależność do antyradzieckiej organizacji. 22 czerwca 1941 po ataku Niemiec na Wilno Tyrmandowi i Kornowiczowi udało się uciec z rozbitego bombami transportu kolejowego i wrócić do Wilna.
  • 1950 - Tyrmanda usunięto z redakcji „Przekroju” po napisaniu recenzji turnieju bokserskiego, w której skrytykował stronniczość radzieckich sędziów.
  • kwiecień 1954 (zlecenie) i grudzień 1955 (wydanie) powieści "Zły". Za powieść Leopold Tyrmand otrzymał talon na samochód, a Komenda Główna MO zaprosiła go na cykl wykładów o chuligaństwie.
  • w kwietniu 1955 - ożenił się ze studentką ASP, Małgorzatą Rubel-Żurowską, ich małżeństwo nie przetrwało długo. Drugą żoną Tyrmanda została pod koniec lat 50. dziennikarka „Przekroju” ds. mody, późniejsza projektantka Barbara Hoff.
  • 15 marca 1965 - wyjechał z Polski do Paryża.
  • w sierpniu 1971 - ożenił się po raz trzeci – z Marry Ellen Fox, swoją czytelniczką, doktorantką iberystyki na Uniwersytecie Yale.
  • w styczniu 1981 - urodziły im się bliźnięta: Rebecca i Matthew.
  • 19 marca 1985 - w wieku 65 lat, Tyrmand zmarł na zawał serca, podczas wakacji w Fort Myers na Florydzie.

Ciekawostki

W lutym 2013 nazwę „pasaż Leopolda Tyrmanda” nadano drodze wewnętrznej pomiędzy placem Trzech Krzyży i ul. Marii Konopnickiej w Warszawie.

Rysownik Eryk Lipiński opowiadał, że jeśli na przełomie lat 40. i 50. przy stoliku w kawiarni siedziało siedmiu mężczyzn, z których sześciu miało na sobie takie same szare garnitury z samodziału, a siódmy wyglądał jak przybysz z innego świata, to był to właśnie Tyrmand [1].

Czuł się obrażony szarością, brudem i nudą socjalizmu, a jego inność pociągała dziewczyny, jazzmanów i tzw. bezetów, czyli młodzież z rodzin rozparcelowanych byłych ziemian, gotowych płacić za możliwość kręcenia się w towarzystwie literatów, dziennikarzy i plastyków [2].

Źródło horoskopu

Godzina urodzin pochodzi z książki: "Moja śmierć będzie taka jak moje życie", autor: Marcel Woźniak. Informację podała Monika Dykier [3].