Telewizja Polsat

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Telewizja Polsat
Data 05.12.1992, godz. 16:30
Miejscowość Warszawa (52°13'N 21°00'E)
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 14° Strzelca
Księżyc 22° Barana
Ascendent 3° Raka
Horoskop pierwszej emisji Telewizji Polsat

Opis

Polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Telewizja POLSAT rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku o godz. 16.30. – „To przełomowa data nie tylko w historii Polsatu, ale przede wszystkim w historii polskiego rynku telewizyjnego. POLSAT, jako pierwsza komercyjna stacja telewizyjna w Polsce, przełamał monopol telewizji publicznej i przetarł szlak kolejnym niezależnym komercyjnym projektom telewizyjnym” – powiedział Prezes Zarządu Telewizji POLSAT Mirosław Błaszczyk.

Najtrudniejsze, często kontrowersyjne tematy poruszane były w pierwszym talk show w polskiej telewizji komercyjnej – „Na każdy temat”. Program, który wystartował w Polsacie w październiku 1993 roku, prowadzony początkowo był przez Andrzeja Wojciechowskiego, legendarną już postać polskiego dziennikarstwa, a następnie przez Mariusza Szczygła.

Jesienią 1997 roku na antenę Polsatu wszedł jeden z największych hitów w 18-letniej historii stacji - teleturniej „Idź na całość” prowadzony przez Zygmunta Chajzera. Hitem okazał się także teleturniej „Życiowa szansa” z Krzysztofem Ibiszem w roli prowadzącego. Systematycznie zwiększająca się widownia programu sięgnęła w grudniu 2000 roku 6,6 mln. [1]

Historia

Z charaterystycznych programów w pamięci wielu widzów zapisały się między innymi takie pozycje jak:


Stacja wylansowała wiele gwiazd, albo wzmocniła rozpoznawalność takich osób jak wspomniani Mariusz Szczygieł, Zygmunt Chajzer, Kuba Wojewódzki, Krzysztof Ibisz, oraz: Wojciech Zientarski, Maciej Dowbor, Maciek Rock, Ewa Wachowicz, czy Tomasz Lis.

Kliknij, by zapoznać się z historią stacji zamieszczoną na oficjalnej stronie.

Kluczowe wydarzenia

  • 5 października 1993 - stacja otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na emisję naziemną w Polsce
  • 27 stycznia 1994 - telewizja otrzymała koncesję na ogólnopolską telewizję komercyjną, przez co przełamała monopol telewizji publicznej na ogólnopolskie nadawanie naziemne
  • 1 marca 1997 - uruchomiono drugi kanał ogólny Polsat 2

Źródło horoskopu

Dana o godzinie startu telewizji dostępna na Wikipedii, podana przez Piotra Piotrowskiego.