Sabbat Kazimierz

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Kazimierz Sabbat
Data urodzenia 27.02.1913, godz. 22:00
Miejscowość Bieliny (50°51′00″N 20°54′34″E)
Strefa czasowa GMT + 1:24
Słońce 9° Ryb
Księżyc 9° Strzelca
Ascendent 27° Wagi
Horoskop Kazimierza Sabbata

Biografia

Był piątym z dziewięciorga dzieci. W 1939 ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był harcerzem w II RP oraz na emigracji. W czasie kampanii wrześniowej 1939 r. skierowany został do Ośrodka Zapasowego 25. dywizji w Czortkowie i tam zastało go wejście wojsk radzieckich na polskie ziemie wschodnie. Udało mu się wraz z grupą żołnierzy przedostać na Węgry i tam został internowany. Wkrótce opuścił Węgry i przedostał się do Francji. Po upadku Francji ewakuował się do Anglii i tam został skierowany do jednostki w Szkocji. Równocześnie zajął się organizowaniem struktur polskiego harcerstwa na obczyźnie.


Po wojnie pozostał w Londynie. Dla zapewnienia bytu rodzinie założył w 1947 r. (wspólnie z żoną i dwoma przyjaciółmi) firmę "Limba" produkującą kołdry i później sprzęt sportowy [1]. Społecznie pracował w harcerstwie i Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów. Kierował odcinkiem skarbu w Egzekutywie Zjednoczenia Narodowego. Od 1967 był prezesem tego organu. Był premierem rządu RP na uchodźstwie w latach 1976–1986. Następnie objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie (zajmował go w latach 1986–1989). Zmarł nagle, w trakcie pełnienia urzędu, na zawał serca. Jego następcą został Ryszard Kaczorowski.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii. ZHP Organizacja Harcerska Encyklopedia Miasta Mielca

Kluczowe wydarzenia

 • 1925 - rodzice postanowili go wysłać do Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Zamieszkał w bursie Świętego Stanisława Kostki kierowanej przez ks. Wawrzyńca Dudziaka, który był równocześnie Hufcowym ZHP. [2]
 • 31 lipca 1927 - złożył przyrzeczenie harcerskie
 • 1930 - został drużynowym i członkiem Komendy Hufca. Jako drużynowy zorganizował obchody jubileuszu dwudziestolecia 1 MDH (Mieleckiej Drużyny Harcerzy)
 • czerwiec 1939 - ukończył studia prawnicze, rozpoczęte w 1935r
 • grudzień 1939 - otrzymał mianowanie na harcmistrza i nowy przydział do centrali w Budapeszcie
 • 1943 - został przeniesiony do Londynu na stanowisko referenta d/s młodzieży przy Sztabie Głównym PSZ
 • 1945/46 - zorganizował w Enghien pod Paryżem pierwsze powojenne zebranie Naczelnej Rady Harcerskiej z udziałem przedstawicieli harcerstwa ze wszystkich ośrodkow poza granicami Kraju
 • czerwiec 1949 - Kazimierz Sabbat ożenił się z Anną Sulik – córką generała Sulika – miał z nią potem trzy córki i syna (Wikipedia podaje r. 1948 - dop. red.)
 • 1954 - stanął po stronie Zjednoczenia Narodowego (ZN), któremu przewodziła Rada Trzech – były Premier Tomasz Arciszewski, Generał Władysław Anders i Ambasador Edward Raczyński. Wszedł w skład Egzekutywy ZN, która była odpowiednikiem rządu.
 • sierpień 1976 do kwietnia 1986 - był Prezesem Rady Ministrów RP oraz Ministrem Spraw Krajowych i Sprawiedliwości
 • 8 kwietnia 1986 - mianowany następcą przez Prezydenta Raczyńskiego, został zaprzysiężony jako ósmy Prezydent RP (a piąty na uchodźstwie)
 • 19 lipca 1986 - zmarł nagle na zawał serca w Londynie; w dniu wyboru przez Sejm kontraktowy w Warszawie generała Wojciecha Jaruzelskiego na stanowisko prezydenta Polski

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Mirosław Czylek na podstawie informacji o akcie chrztu dostępnego na stronie Urząd Gminy Bieliny [3]. Zdjęcie aktu chrztu i prezydenta są dostępne na stronie: http://www.bieliny.kielce.opoka.org.pl/index.php?czytaj=119 .