Osiecka Agnieszka

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Agnieszka Osiecka
Data urodzenia 9.10.1936, godz. 00:05
Miejscowość Warszawa (52°13′N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT + 1:24
Słońce 16° Wagi
Księżyc 3° Lwa
Ascendent 15° Lwa


Horoskop Agnieszki Osieckiej


Biografia

Polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka. Studiowała w latach 1952–1956 na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1957–1962 na Wydziale Reżyserii Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W latach 1954–1957 publikowała swoje teksty, eseje i reportaże w „Głosie Wybrzeża”, „Nowej Kulturze”, „Sztandarze Młodych” i „Po Prostu”. Później pisała również w „Literaturze”, „Kulturze” i „Polsce”. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Przez 7 lat prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady.

Pragnęła sprawdzać się w różnych gatunkach literackich: widowiskach muzycznych, collage'ach, monodramach, powieściach, wierszach, powiastkach dla dzieci i młodzieży, słuchowiskach radiowych, a nawet w reklamie (wygrała konkurs ogłoszony przez koncern Coca-cola hasłem: Coca-cola - to jest to!). Muzykę do Jej piosenek komponowali wybitni twórcy powojennej muzyki rozrywkowej: Seweryn Krajewski, Adam Sławiński, Krzysztof Komeda, Andrzej Zieliński, Jacek Mikuła, Katarzyna Gaertner, Zygmunt Konieczny i wielu innych. O Jej teksty zabiegali liczący się w Polsce piosenkarze i aktorzy. Zazwyczaj nikomu nie odmawiała. Do swoich ulubionych wykonawców zaliczała Kalinę Jędrusik, Marylę Rodowicz, Magdę Umer, Seweryna Krajewskiego, Annę Szałapak, Krystynę Jandę, zespół Skaldowie. [1]


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii i Fundacji im Agnieszki Osieckiej oraz artykułem o małżeństwach i związkach Osieckiej.

Kluczowe wydarzenia

  • 1956 - początek burzliwego romansu z Markiem Hłasko.
  • 1962 - zadebiutowała w Polskim Radiu w 1962 roku piosenką "Mój pierwszy bal" do muzyki Franciszki Leszczyńskiej i w nagraniu Kaliny Jedrusik.
  • 4 lutego 1973 - urodziny córki Agaty (Passent), przyszłej założycielki i prezes Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej.
  • 23 maja 1977 - zmarł ojciec, Wiktor (ur. 6.05.1905).
  • 16 czerwca 1994 - zmarła matka, Maria (ur. 20.05.1910).
  • 7 marca 1997 - zmarła w wyniku choroby nowotworowej (rak jelita grubego).

Ciekawostki

Z działu "Inni o Agnieszce" [2]

Włodzimierz Nahorny: "Ze wszystkimi była zawsze w najlepszych stosunkach. Nawet te nasze „kłótnie” przebiegały w atmosferze, która nie prowadziła do żadnej urazy czy konfliktu. Tak ją wspominam, jako miłego, przyjacielskiego „luzaka”, z którym można sobie pogaworzyć o wszystkim. A przy tym była skromna, nie chwaliła się tym, co stworzyła, nie podkreślała tego, po prostu, co chciała - to robiła. To było piękne."

Adam Sławiński "Byłem pod wrażeniem urody i osobowości przyszłej współautorki. Ujmująca prostota. Wdzięk. Skromność ubioru i uczesania. Brzoskwiniowa cera i żadnego makijażu. Inteligencja i dowcip".

Barbara Wrzesińska " U Agnieszki na pewno nie woda była na wierzchu. Ona, jak wszyscy, którzy żyją z własnej wrażliwości, miała w sobie niepokój. Każdy człowiek poszukuje swojej tożsamości, ale większość zmęczona tym poszukiwaniem ustala sobie w końcu jakieś modele, schematy. Agnieszka nie. Ona szukała całe życie. Nosiło ją, dlatego miała tak wielu przyjaciół. Szukała absolutu: absolutnej przyjaźni, absolutnej miłości. Nie potrafiła zaakceptować, że czegoś takiego nie ma, a najwyżej bywa."

Źródło horoskopu

Istnieje nieścisłość co do godziny urodzenia Agnieszki Osieckiej. Zofia Turowska cytuje fragmenty pamiętników Osieckiej, gdzie czytamy: „Czyż jestem brzydka, nie mam powodzenia? Nie, po prostu mam 13 lat. Te właśnie 13 lat ukończę jutro, o 3 rano” – zob. wykres horoskopu. (Zofia Turowska, Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką, Prószyński i Spółka, Warszawa 2008, s. 17. Informację przekazał Wojciech Suchomski.) Natomiast pod inną datą Osiecka stwierdza, że urodziła się 9 października pięć po dwunastej w nocy. Z kolei w metryce urodzenia widnieje data 9 października, godz. 24:00. Ula Ryciak autorka książki Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015) w korespondencji z Piotrem Piotrowskim uznała: „(…) funkcjonują dwie różne godziny, najprawdopodobniej urodziła się pięć minut po północy, w dniu 9 października (…) sama Osiecka twierdziła co innego niż jest zapisane w dokumencie, a jej matka żyła na tyle długo, że miała szansę z Nią to omawiać”. W związku z tym za najbardziej prawdopodobny wariant horoskopu Agnieszki Osieckiej przyjęliśmy ten obliczony na godz. 00:05 (9 października 1936).