Negri Pola (Chałupiec Apolonia)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Pola Negri
Data urodzenia 3.01.1897, godz. 21:00
Miejscowość Lipno (52°51'N 19°10'E)
Strefa czasowa GMT + 1:24
Słońce 14° Koziorożca
Księżyc 22° Koziorożca
Ascendent 8° Panny
Horoskop Poli Negri

Biografia

Polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego. Urodziła się w Lipnie na terenie ziemi dobrzyńskiej, w rodzinie drobnomieszczańskiej, jej ojciec - słowacki Rom - był drobnym rzemieślnikiem, matka - Polka Eleonora z Kiełczewskich - prowadziła dom. Gdy Pola była jeszcze małym dzieckiem, jej ojca aresztowano i zesłano na Sybir. Odtąd wychowywała ją tylko matka, z którą przeprowadziła się w 1902 do Warszawy.

Matka wpoiła jej ambicję, żądzę sukcesu i obrotność życiową, ale także snobizm, pretensje do bycia wielką damą, blagierstwo i skłonność do cwaniactwa. Wcześnie także dostrzegła urodę i uzdolnienia córki, których rozwój wspierała. Dziewczynkę posłano na lekcje tańca i gry aktorskiej. Debiutowała w filmie Niewolnica zmysłów w 1914. Wystąpiła także w innych polskich filmach: Żona, Studenci, Bestia (inny tytuł: Kochanka apasza), w cyklu Tajemnice Warszawy (Arabella, Pokój nr 13, Jego ostatni czyn). W tym czasie na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki – Ady Negri przyjęła pseudonim artystyczny Pola Negri.

W 1923 przybyła do Hollywood i wystąpiła w filmach: Hiszpańska tancerka, Zakazany raj (wysoko oceniana przez krytykę za rolę carycy Katarzyny), Hotel Imperial, Miłość aktorki i wielu innych. Była rywalką innej ciemnowłosej divy Glorii Swanson. W USA została gwiazdą kina niemego i symbolem seksu, do czego przyczyniły się także głośne romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino. Nie odniósłszy sukcesu w filmach dźwiękowych (Z rozkazu kobiety - z powodu silnego akcentu i niskiego głosu odczuwanego jako zbyt ordynarny jak na wielką gwiazdę), powróciła do Niemiec. Przed wybuchem wojny powróciła do Ameryki. Wystąpiła jeszcze w kilku filmach, jak He Diddle Diddle i The Moonspinners. Ostatni raz pojawiła się na ekranie w 1965. Po wojnie popadła w zapomnienie, ale dzięki swojej firmie maklerskiej żyła w dostatku. Zmarła w wieku 90 lat.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii, oraz Strona poświęcona pamięci aktorki

Kluczowe wydarzenia

  • 1 września 1912 - zadebiutowała rolą Klary w Ślubach panieńskich w Teatrze Małym w Warszawie
  • 5 listopada 1919 - pobrała się z komendantem Straży Granicznej, podporucznikiem Eugeniuszem Dąmbskim
  • 1923 - wyjazd do Hollywood
  • 1923 do 1928 - intensywna praca aktorska. W tym czasie nakręciła 20 filmów, zarabiając milion dolarów rocznie [1]
  • 23 sierpnia 1926 - z powodu operacji umiera Rudolph Valentino, aktorka planowała z nim przyszłość [2]
  • 14 maja 1927 - pobrała się z gruzińskim księciem Serge'm Mdivanim, 2 kwietnia 1931 roku nastąpił rozwód
  • 1 sierpnia 1987 - zmarła w San Antonio w Teksasie, rozwód w 1922

Źródło horoskopu

Informację na podstawie aktu chrztu dostarczył Jarosław Gronert.