Manufaktura

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Manufaktura2.png
Dane Manufaktura łódzka
Data urodzenia 16.05.2006, godz. 18:30
Miejscowość Łódź, Polska
Strefa czasowa GMT + 2
Słońce 26° Byka
Księżyc 8° Koziorożca
Ascendent 6° Skorpiona


Otwarcie łódzkiej Manufaktury


Opis

Centrum Handlowe "Manufaktura" – największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce i jedno z największych w Europie, urządzone na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Powierzchnia całego centrum wynosi 27 ha (w tym 9 ha powierzchni po modernizacji i 9,5 ha powierzchni użytkowej nowo wybudowanej). Centrum powstało na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi, jednego z największych fabrykantów łódzkich.

Inicjatorem powstania Manufaktury był Cyprian Kosiński, mieszkający w Szwajcarii biznesmen o łódzkim rodowodzie, który wykorzystując swe kontakty na Zachodzie sprowadził do miasta kapitał (ok. 270 mln euro) z Grupy Rotschilda i w ten sposób doprowadził do budowy Manufaktury.

Wizytówką kompleksu jest pięciokondygnacyjna była przędzalnia bawełny z czerwonej nieotynkowanej cegły przy ul. Ogrodowej, powstała w latach 1877–1878.


Z dłuższym opisem można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • czerwiec 2007 – zwycięstwo w konkursie Urban Land Institute (międzynarodowa organizacja skupiająca specjalistów w zakresie rozwoju miast, budownictwa i inwestycji deweloperskich). W kategorii najlepszych projektów europejskich jury doceniło innowacyjność przedsięwzięcia (połączenie kultury z rozrywką i handlem w zrewitalizowanej przestrzeni)
  • 15 czerwca 2009 roku - znalazł się w Manufakturze czterogwiazdkowy hotel andel's z największym w Łodzi centrum konferencyjnym. Hotel należy do austriackiej sieci Vienna International Hotels.
  • 19 marca 2012 po g. 19:00 - incydent z udziałem ochroniarzy, którym zarzucono pobicie i uwięzienie łodzianina. Niemal rok później (14 marca) rozpoczął się proces byłych już pracowników Manufaktury.
  • 31 października 2012 - Francuskie firmy Apsys i Euris/Rallye Group sfinalizowały sprzedaż za 390 mln euro centrum Manufaktura w Łodzi. Nabywcą jest niemiecki Union Investment Real Estate GmbH. Sama transakcja została zawarta 29.10.2012 podczas pełni Księżyca na osi Ascendent-Descendent.

Źródło horoskopu

"Około godz. 18.30 wstęga została uroczyście przecięta." Gazeta Wyborcza

Informację dostarczył Wojciech Suchomski.