Lewinkopf Mojżesz

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Mojżesz Lewinkopf
Data urodzenia 18.10.1891, godz. 08:00
Miejscowość Zamość ( 50°43′N 23°15′E)
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 25° Wagi
Księżyc 5° Byka
Ascendent 12° Skorpiona
Horoskop Mojżesza Lewinkopfa

Biografia

Kupiec i przedsiębiorca, ojciec Jerzego Kosińskiego, który był jego jedynym synem (urodzony 14.06.1933 w Łodzi). Miał dobre układy z hitlerowskimi władzami, a po wojnie z komunistycznymi. W czasie wojny wraz z rodziną uciekł z Sandomierza do księdza Okonia w Radomyślu, kiedy Niemcy wyznaczyli w mieście getto. Ksiądz wystarał się dla Jerzego o świadectwo chrztu, pomógł jemu i jego rodzinie znaleźć bezpieczny dom w Dąbrowie Rzeczyckiej, wśród lasów gdzie przeżyli wojnę. Były przemysłowiec, nazywany w nowym miejscu "panem profesorem", pracował w punkcie skupu, udzielał lekcji wiejskim maluchom, a płacono mu żywnością. Jeszcze w czasie wojny "pan profesor" szybko dał się zwerbować do PPR, prowadził również wykłady dla partyzantów, przyszłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa wykładał podstawy marksizmu. W zamian zapewniano mu specjalną ochronę. AK uważała Lewinkopfa-Kosińskiego za groźnego kolaboranta i wydała na niego wyrok śmierci. Wszyscy we wsi wiedzieli, że jest to rodzina żydowska, ale z wiadomych względów milczeli. Na skutek jego donosu, wszyscy którzy go znali bliżej dostali 10 lat łagrów, gospodarz domu w którym mieszkał dostał "tylko" wyrok więzienia. Dlaczego? James Sloan napisał: że "przetrwanie wymaga przebiegłości. A swą bezwzględność Mieczysław Kosiński usprawiedliwiał przed synem cytatem z Talmudu: "Twoje życie jest ważniejsze niż życie sąsiada". Po wojnie był dyrektorem któregoś z jeleniogórskich zakładów, mieszkali w ładnie urządzonej willi z ogrodem i nieźle się im powodziło. Data śmierci Lewinkopfa nie jest znana.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Tygodniku Zamojskim. Wykorzystano materiały z książki Joanny Siedleckiej [do uzupełnienia], notatka biograficzna powstała dzięki streszczeniu wykonanemu przez Wojciecha Suchomskiego.

Źródło horoskopu

Metryka urodzenia w Archiwum Państwowym w Zamościu, w księdze z roku 1891 r. (pozycja 171) [1]. Informację dostarczył Wojciech Suchomski