Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
Data 19.06.1963, godz. 18:00
Miejscowość Opole (50°39′N 17°55′E)
Strefa czasowa GMT +2:00
Słońce 28° Bliźniąt
Księżyc 3° Bliźniąt
Ascendent 24° Skorpiona


Horoskop Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu


Opis

Polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.


Festiwal w Opolu pomógł rozwinąć karierę i nagrodził dokonania artystyczne takich wykonawców jak na przykład:

  • Ewa Demarczyk (I KFPP)
  • Anna German (II KFPP)
  • Wojciech Młynarski (III KFPP)
  • Irena Santor (IV KFPP)
  • Czesław Niemen (V KFPP)
  • Czerwone Gitary (VI KFPP)
  • Marek Grechuta (VII KFPP)
  • Jan Pietrzak (VIII KFPP)


Obecnie w czasie KFPP dokonywany jest przegląd osiągnięć mijającego sezonu (koncert Superjedynki), prezentacja utworów premierowych (koncert Premiery), konkurs debiutów estradowych (koncert Debiuty) a także przegląd kabaretów (Kabareton). Od momentu swojego powstania jest to najważniejszy festiwal polskiej piosenki, cieszący się niesłabnącym prestiżem wśród krajowych wykonawców. Równolegle organizowano, posiadający formułę festiwalu międzynarodowego, festiwal piosenki w Sopocie. Do 2005 w formule trzydniowej (zwykle: piątek, sobota, niedziela), a od 2011 w formule dwudniowej (piątek i sobota). W 2013 festiwal ponownie trwał trzy dni.


Kliknij, by zapoznać się z szerszym opisem na Wikipedii i oficjalnej stronie festiwalu w Opolu.

Ciekawostki

W roku 2013 odbyła się gala jubileuszowa z okazji 50 rocznicy.

Gala jubileuszowa pokazała jasno jedno - dobre piosenki sprzed lat się nie starzeją, niezależnie od tego, czy ich autorzy je dziś wykonują czy nie. - Za pięćdziesiąt lat będzie setne Opole, części z nas nie będzie, a te piosenki zostaną. Dziękujemy ich autorom - powiedziała Szabłowska przed występem Tadeusza Woźniaka, który śpiewał nieśmiertelnego "Zegarmistrza światła". Skąd ponadczasowość piosenek sprzed lat? Idealnie odpowiedział na to pytanie wywołany do mikrofonu pianista Włodzimierz Korcz: "kiedyś się utwory pisało, komponowało, teraz produkuje". Wszystko w temacie.

Źródło: http://opole.gazeta.pl/opole/1,35096,14114253,Festiwalowi_stuknela_50_tka__Ale_nowe_przegrywa_ze.html

Źródło horoskopu

Nowa Trybuna Opolska [1]. 19 czerwca 1963 rok, godz. osiemnasta z minutami. Rozpoczął się pierwszy Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Pierwszym wykonawcą występującym na scenie amfiteatru był Tadeusz Chyła.

Informację dostarczył Mirosław Czylek.