Kolberg Oskar

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Henryk Oskar Kolberg
Data urodzenia 22.02.1814, godz. 15:00
Miejscowość Przysucha
Strefa czasowa GMT + 1:22:36
Słońce 4° Ryb
Księżyc 1° Barana
Ascendent 9° Lwa
Horoskop Oskara Kolberga

Biografia

Jeden z najbardziej znanych polskich etnografów, folklorysta i kompozytor. Był synem przybyłego do Polski z Prus inżyniera kartografa, następnie profesora Uniwersytetu Warszawskiego, Juliusza Kolberga, i urodzonej pod Warszawą Karoliny Mercoeur, pochodzącej z rodziny francuskiej. Jako pierwszy w polskiej etnografii zebrał i usystematyzował według regionów rodzimą kulturę ludową w monumentalnym dziele zatytułowanym Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce.

Początkowo swoją przyszłość wiązał z karierą kompozytorską. Już od liceum pobierał lekcje fortepianu od wielu nauczycieli. Jego debiut obył się bez echa, a pod koniec lat trzydziestych zaczął przejawiać zainteresowanie folklorem. Pierwsze wydanie "Pieśni ludu polskiego" spotkało się jednak z krytyką za naruszenie prostoty melodii, niewłaściwe opracowanie harmoniczne i wprowadzanie przygrywek (melodie opracowane były na głos i fortepian). Mimo to Kolberg dalej intensywnie pracował. W latach 1856-57 zaczęły ukazywać się zeszyty "Pieśni ludu polskiego", zawierające ponad 400 melodii ludowych w formie autentycznej, bez opracowania harmonicznego. Te spotkały się z dużym entuzjazmem odbiorców i do dzisiaj są wysoko cenionym źródłem wiedzy.

Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 1830-1833 oraz 1841-1844 - pracuje jako księgowy w kantorze bankowym Samuela Fraenkla.
  • 1838 - pierwsze wyprawy w gronie przyjaciół, w trakcie których notuje pieśni ludowe.
  • 1839 - zadebiutował wydaniem pieśni Talizman.
  • 1845 - od tego roku przez dwanaście lat pracował jako urzędnik w zarządzie kolei żelaznej warszawsko-wiedeńskiej.
  • 1853 - premiera jego opery Król pasterzy.
  • 1857 - wydał Pieśni ludu polskiego. (opis)
  • 1865 - ukazała się pierwsza część jego dzieła Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Seria I. Sandomierskie. Odtąd konsekwentnie realizował tę nową koncepcję poprzez serie monografii regionalnych, tworzących w sumie obraz XIX-wiecznej kultury ludowej. [1]
  • 1871 - opuszcza Warszawę i przeprowadza się w okolice Krakowa. Tam, w zaborze galicyjskim, panują zdecydowanie lepsze warunki do pracy.
  • jesień 1884 - przeprowadza się do Krakowa.
  • 31 maja 1889 - obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia pracy, zorganizowany przez krakowskie środowisko naukowe i artystyczne.
  • 3 czerwca 1890 - umiera w Krakowie.

Źródło horoskopu

Informację na podstawie aktu urodzenia dostarczył Mirosław Czylek.