Gierymski Maksymilian

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Maksymilian Gierymski
Data urodzenia 09.10.1846, godz. 11:00
Miejscowość Warszawa(52°13′N 21°00'E)
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 16° Wagi
Księżyc 13° Bliźniąt
Ascendent 5° Strzelca
Horoskop Maksymiliana Gierymskiego

Biografia

Polski malarz, współtwórca polskiego realistycznego malarstwa pejzażowego XIX w., przedstawiciel szkoły monachijskiej, starszy brat Aleksandra Gierymskiego. Od dziecka przejawiał talenty artystyczne, jednakże nie w dziedzinie malarstwa a gry na fortepianie. Był wielkim miłośnikiem Chopina, a później również Wagnera. Dopiero po porzuceniu studiów w Wydziale Matematyczno-Fizycznym Szkoły Głównej w Warszawie, poznał w Monachium innych wielkich malarzy polskich [tzw "grupa monachijska"] i zajął się malarstwem.

Był doskonałym pejzażystą. Chętnie malował życie prostych mieszkańców warszawskich dzielnic, zwłaszcza tych, w których się wychował [1] Talent rozwijał się zaledwie przez kilka lat, przerwała go choroba i śmierć artysty w bardzo młodym wieku. W tym miejscu [2] można się zapoznać z najbardziej znanymi dziełami tego malarza.

Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 1867 - otrzymał stypendium rządowe, dzięki któremu wyjechał do Monachium, gdzie wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych (brat pojechał do Monachium rok później). Przed wyjazdem umarła jego siostra, która prawdopodobnie była pogrążona przez dłuższy czas w letargu.
  • 8 grudnia 1868 - śmierć matki.
  • 1872 - podczas wizyty w kraju zakochał się bez wzajemności w Paulinie Tomaszewicz (była to miłość jego życia). W roku tym otrzymał bardzo liczne zamówienia.
  • grudzień 1872 - spędza ostatnie święta w kraju, w Warszawie. Pojawił się w kraju jako delegat artystów polskich z Monachium na pogrzeb Seweryna Mielżyńskiego w Miłosławiu. Po powrocie do Monachium zachorował na zapalenie opłucnej.
  • marzec 1873 - pojechał do Meranu, został tam wysłany przez lekarzy.
  • 16 września 1874 - zmarł na gruźlicę w wieku zaledwie 28 lat.

Źródło horoskopu

Informację na podstawie aktu chrztu dostarczył Jarosław Gronert. W uzupełnieniu hasła pomogła Genny.