Górzyńska-Bierut Janina

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Janina Górzyńska-Bierut
Data urodzenia 30.01.1890, godz. 2:00
Miejscowość Lublin
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 11° Wodnika
Księżyc 5° Bliźniąt
Ascendent 20° Skorpiona
Horoskop Janiny Górzyńskiej-Bierut

Biografia

Pierwsza dama, małżonka prezydenta Bolesława Bieruta, działaczka Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Przed I wojną światową pracowała jako przedszkolanka.

3 lipca 1921 w Lublinie Janina Górzyńska i Bolesław Bierut wzięli ślub. 12 lutego 1923 urodziła się ich córka Krystyna, a 29 stycznia 1925 – syn Jan. W latach późniejszych Bierutowie nie żyli ze sobą, ale do końca utrzymywali przyjacielskie stosunki. W tym czasie Bolesław Bierut był w wielu nieformalnych związkach. Sytuacja była do tego stopnia ułożona, że "ex" żona żyła w koleżeńskich relacjach z kochanką i matką kolejnego dziecka Bolesława Bieruta, Małgorzatą Fornalską. Ta zaś nie zabiegała specjalnie o rozwód. [1]. Bierut nigdy się nie rozwiódł i to właściwie Górzyńskiej przypadała rola pierwszej damy PRL. Jej małżonek pełnił obowiązki przewodniczącego KRN, następnie prezydenta, premiera i pierwszego sekretarza PZPR.

Odznaczona została m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi (dwukrotnie), Medalem Zwycięstwa i Wolności, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, a także Odznaką Zasłużonego Działacza TPD.

Zmarła 17 kwietnia 1985.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Źródło horoskopu

Informację na podstawie aktu urodzenia opublikowanego w More Maiorum podał Wojciech Suchomski.