Eichlerówna Irena

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Irena Eichlerówna
Data urodzenia 19.04.1908, godz. 19:00
Miejscowość Warszawa
Strefa czasowa GMT + 1:24
Słońce Słońce 30° Barana
Księżyc 7° Strzelca
Ascendent 30° Wagi
Horoskop Ireny Eichlerówny


Biografia

Polska aktorka dramatyczna. W 1926 roku rozpoczęła studia w Państwowej Szkole Dramatycznej przy warszawskim Konserwatorium Muzycznym, gdzie jej nauczycielami byli między innymi Aleksander Zelwerowicz, Wojciech Brydziński, Mariusz Maszyński. W 1929 roku wyjechała z A. Zelwerowiczem do Wilna, gdzie przez dwa lata występowała w Teatrze na Pohulance. Stworzyła tam kreacje zauważone przez świat teatralny - oceniono je jako współczesne i wyraziste. Następnie wyjechała z Wilna i na krótko podjęła angaż w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, aby podjąć współpracę z Teatrami Miejskimi we Lwowie.

Kreacja niemieckiego szpiega Anny Lesser, znacząca rola Kleopatry w sztuce Cypriana Kamila Norwida i inne role spowodowały, że uznano ją za aktorkę posiadającą wrodzone umiejętności do odgrywania scenicznych postaci tragicznych. W połączeniu ze starannym opracowaniem kolejnych kreacji pozwalało to na sugestywne i przekonywające prezentowanie złożonych wnętrz granych bohaterek. Począwszy od 1934 roku uważana już za gwiazdę Eichlerówna związała się na stałe ze scenami warszawskimi - Teatrem Polskim, a potem Teatrem Narodowym.

Oprócz teatru miała w swoim dorobku trzy role filmowe, kilkanaście ról w Teatrze Telewizji oraz współpracę od 1930 roku z Polskim Radiem. Była żoną bogatego przemysłowca Bohdana Stypińskiego, którego poślubiła w latach 30. XX wieku. Związek ten zapewnił jej niezależność materialną.


Z szerszą biografią można zapoznać się w Wikipedii. Bardzo dużo informacji znajduje się w artykule Łukasza Zwalińskiego Irena Eichlerówna - wyobcowana artystka totalna.

Kluczowe wydarzenia

  • 20 wrze­śnia 1929 - debiutowała 20 wrze­śnia 1929 r. rolą Zosi w „Dziadach” Adama Mickiewicza (reż. A. Zelwerowicz) w wileńskim Teatrze na Pohulance, z któ­rym zwią­zana była w latach 1929 - 1931 (m.in. Julka „W sieci” K.H. Roztworowskiego, Hermia „Sen nocy let­niej” W. Szekspira, tytu­łowa „Turandot” C. Gozziego, Joanna „Noc listo­pa­dowa” St. Wyspiańskiego, Salomea w sztuce O. Wilde`a). Bardzo szybko zauwa­żono „jej piękny głos, nerw sce­niczny i tem­pe­ra­ment” i okrzyk­nięto ją „wileńską gwiazdą” [1].
  • 1930 - przełom artystyczny, odniosła sukces w amerykańskiej sztuce Broadway Abbotta i w Turandocie Carla Gozziego; recenzenci rozpływali się nad talentem aktorki, porównując ją do Heleny Modrzejewskiej czy Eleonory Duse; w wileń­skim Teatrze na Pohulance
  • wrzesień 1939 - Eichlerówna opuściła Warszawę i wyjechała do Rumunii. W Bukareszcie, a potem w Paryżu występowała w sztuce Żeromskiego „Uciekła mi przepióreczka”. Następnie wyjechała do Rio de Janeiro, gdzie przez kilka lat w ogóle nie grała.
  • 1976 - podpisała Memoriał 101 skierowany do Sejmu PRL przeciwko zmianom w Konstytycji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej
  • 1981 - nagrodę pieniężną za 50 lat pracy scenicznej przekazała na budowę Pomnika Stoczniowca w Gdyni.
  • 12 września 1990 - zmarła w Warszawie.

Ciekawostki

"Ratuj nas!"- list z Łodzi miał charakter oficjalny, ale i desperacki. W 1939 roku teatry łódzkie były w kryzysie - uratować je może ktoś, kto ściągnie tłumy. Tylko Eichlerówna. Więc jedzie, gra swoje najlepsze role [2].

Eichlerówna całe swoje życie zarówno prywatne jak i zawodowe podporządkowała sztuce. W mieszkaniu przy ul. Odolańskiej 20 miała zbudowany podest, coś w rodzaju sceny, na której uczyła się ról. Kochała przedmioty, które zastępowały Jej ludzi. Była trudna w kontaktach, szczególnie zawodowych. (...) Aktorka w życiu prywatnym podkreślała wyobcowanie. Rzadko wychodziła na ulicę, a jeśli już, to zawsze w wielkich ciemnych okularach.

Przed wojną z racji urody i tembru głosu Irena Eichlerówna wcielała się przeważnie w role femme fatale takie jak choćby Salome Wilde'a czy Kleopatra Norwida. Demoniczność sceniczną podkreślał także ekspresyjny drapieżny chód [3].

Źródło horoskopu

Wewnątrz bloga historycznego Adama Miksa ulica Solec znajdują się dane dotyczące dokładnych urodzin Eichlerówny. Oto fragment treści:

"I jeszcze jedna ciekawostka związana z ulicą Tamka. Oto przy tej ulicy pod ówczesnym numerem 2865 przyszła na świat Irena Eichlerówna, polska aktorka. Urodziła się 19 kwietnia 1908 roku o godzinie siódmej wieczorem".

Informację dostarczył Mirosław Czylek.