Czachórski Władysław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wladyslaw Czachorski.jpg
Dane Władysław Czachórski
Data urodzenia 22.09.1850, godz. 2:00
Miejscowość Lublin (51°14'N 22°34'E)
Strefa czasowa GMT + 1:30
Słońce 29° Panny
Księżyc 5° Barana
Ascendent 19° Lwa
Horoskop Władysława Czachórskiego

Biografia

Polski malarz akademicki. Uczył się w latach 1866-67 Warszawie w Klasie Rysunkowej u Rafała Hadziewicza, następnie w Dreźnie (1868) i Monachium (1869-73). Podróżował po Włoszech i Francji w latach 1874-77. W roku 1879 na stałe osiadł w Monachium, gdzie zdobył uznanie i został honorowym profesorem miejscowej Akademii Sztuk Pięknych.

Czachórski malował sceny rodzajowe, portrety, martwe natury i obrazy o tematyce szekspirowskiej. Pozostawał pod wpływem malarstwa holenderskiego (G. Terborch). Szczególne uznanie u współczesnych przyniosły mu wizerunki kobiet na tle bogatych wnętrz, przedstawiane z fotograficzną dokładnością. Osiągnął znaczny sukces artystyczny i finansowy, jego obrazy były zamawiane nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Współcześni nazywali go ozdobą polskiego malarstwa.

Rodowód zgasłego malarza jako artysty wyprowadzić można od malarzy flamandzkich i holenderskich Mierisa, Gararda, Dowa i innych. Motywem obrazów Czachórskiego jest: kobieta, stroje, wnętrza komnat, kwiaty itd. Wszystkim tworom, które wyszły spod pędzla jego, nadawał zawsze oryginalny koloryt, a technika malarska obrazów jego jest wprost nie­zrównaną [1]. Praca była prawdziwą miłością je go życia, której pozostał wierny do końca. Z nieskończoną starannością zagłębiał się w przedmiocie swoich obrazów, ciągle nie dość zadowolony ze swej pracy.

Do grona przyjaciół Władysława Czachórskiego należeli tacy wielcy, jak Józef Brandt, Adam Chmielowski, Aleksander i Maksymilian Gierymscy, Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz - pisarz i noblista. [2].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Portalu Gminy Grabowiec oraz na Wikipedii. Opis, z obrazami autora, jest również dostępny w prezentacji: http://www.grabowiec.edu.pl/czachorski/czachorski_malarz.pdf , a bogata chronologia zawarta jest w: http://www.grabowiec.edu.pl/czachorski/czachorski.pdf

Kluczowe wydarzenia

 • 1866 - kiedy artysta zdał do szóstej klasy, przerwał naukę i wyjechał do Warszawy [3]
 • 12 października 1869 - zapisany został jako uczeń klasy rysunkowej z natury z numerem 2517.
 • 1873 - W kwietniu do Monachium przyjechał młodszy brat Władysława, Stanisław i rozpoczął naukę w Akademii. Jednak musiał ją przerwać ze względu na swoją chorobę –tyfus [4]
 • 28 listopad 1877 - malarz przeżywa śmierć ojca. Jego wcześniejsza choroba i śmierć zatrzymują artystę w kraju na dłuższy czas
 • 1879 - na stałe osiadł w Monachium
 • 24 września 1879 - otrzymał złoty medal II klasy na II Wszechświatowej Wystawie w Monachium za obraz „Aktorzy przed Hamletem”.
 • 1893 - został odznaczony bawarskim Orderem Św. Michała
 • 1893 - Czachórski przeżywa śmierć matki, którą bardzo kochał. To sprawia, że dłuższy czas przebywa w kraju.
 • 1902 - polubił samotność, poza malowaniem „odpoczywał duchowo”. Podobał mu się ten styl życia i, jak sam mówił, nie chciał go zmieniać.
 • 29 września 1904 - umiera brat artysty, przez to postanowił sprzedać Grabowczyk i wyjechać znowu do Monachium.
 • 12 stycznia 1911 - zmarł nagle z powodu udaru mózgu w swej pracowni w Monachium, gdzie mieszkał i działał od kilkudziesięciu lat

Źródło horoskopu

Informację na podstawie aktu urodzenia dostarczył Wojciech Suchomski.