Chmielewski Henryk

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Henryk Jerzy Chmielewski
Data urodzenia 7.06.1923, godz. 13:00
Miejscowość Warszawa ( 52°13′N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT + 1:00
Słońce 16° Bliźniąt
Księżyc 28° Ryb
Ascendent 5° Wagi
Horoskop Henryka Chmielewskiego (Papcia Chmiela)

Biografia

Polski grafik, rysownik i publicysta, uczestnik powstania warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” (st. strzelec), odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym, kawaler Orderu Uśmiechu. Szerzej znany z bardzo popularnej, ukazującej się od 1957, serii komiksów „Tytus, Romek i A'Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, 2 sierpnia 2009 w Parku Wolności, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 1945 - trafił do Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu.
  • 1947 - rozpoczął pracę jako rysownik.
  • 1956 - po sześciu latach kończy uczelnię.
  • 25 października 1957 - na łamach młodzieżowej gazety "Świat Młodych" ukazuje się legendarny komiks „Tytus, Romek i A'Tomek”.
  • 31 maja 2007 - odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
  • 2012 - w wywiadzie dla Zwierciadła udzielonym z okazji obchodzenia 89 urodzin powiedział: W tym roku po raz pierwszy zacząłem odczuwać starość. Poznałem to po niechęci do oglądania współczesnych filmów, które kiedyś tak lubiłem. Mordobicie i horrory przestały mnie interesować. Jedynym moim konikiem jest historia. Wierz mi, że wolę patrzeć na programy, w których pokazuje się produkcję guzików, niż to co się dzieje na świecie.

Źródło horoskopu

Metryka na oficjalnej stronie autora [1]. Informację pomógł zdobyć redaktor bazy, Kuba Ruszkowski.