Bryliński Paweł

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Paweł Bryliński
Data urodzenia 21.06.1814, godz. 15:00
Miejscowość Wieruszów (51°17′N; 18°09′E)
Strefa czasowa GMT+1.12
Słońce 30° Bliźniąt
Księżyc 20° Lwa
Ascendent 2° Skorpiona
Horoskop Pawła Brylińskiego

Biografia

Wielkopolski rzeźbiarz ludowy. Paweł Bryliński urodził się w leżącym na pograniczu Małopolski, Śląska i Wielkopolski Wieruszowie w rodzinie rzemieślniczej. Jako rzeźbiarz, był najprawdopodobniej samoukiem, chociaż istnieje prawdopodobieństwo, że rozwijał swój talent pod okiem wuja, wieruszowskiego snycerza. W 1835 roku Brylińscy przeprowadzili się do Wielowsi Klasztornej, a później do niedalekiego Masanowa.

Wiódł życie wędrownego rzeźbiarza. Z nastaniem wiosny opuszczał dom z wózkiem wypełnionym narzędziami. Podczas wykonywania pracy mieszkał najczęściej u fundatora krzyża lub słupa. Najczęstszym motywem ikonograficznym była tematyka Wielkiego Tygodnia. Piętrowo ustawione, dochodzące do półtora metra wysokości. Strugał też skrzypce oraz przedmioty przydatne w gospodarstwie, jak maglownice i kołowrotki.

Rzeźbiarz cieszył się w południowej Wielkopolsce dużą sławą, stąd dzieło jego dłuta dodawało wsi splendoru. W okolicach Odolanowa i Ołoboku niemal w każdej wsi znajdował się krzyż lub słup autorstwa Brylińskiego. Swą trwającą czterdzieści pięć lat wędrówkę artystyczną (data 1840 wyryta jest na najstarszym znanym słupie pochodzącym z Ołoboku, a 1885 na krzyżu z Masanowa) rzeźbiarz zaznaczył ponad pięćdziesięcioma dziełami.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 1835 - Paweł Bryliński wywędrował z żoną Franciszką do Wielkiego Księstwa Poznańskiego i osiedlił się na niewielkim gospodarstwie w Wielowsi Klasztornej. Później zamieszkał z rodziną w Masanowie, gdzie nabył 8 mórg ziemi.
  • 1837 - Pawłowi i Franciszce urodził się jedyny syn Stanisław, którego potomstwo do dzisiaj mieszka na ojcowiźnie.
  • 18 kwietnia 1890 - zmarł w Masanowie k. Ostrowa

Źródło horoskopu

Materiał: "200–lecie urodzin Pawła Brylińskiego" [1], w którym znajdujemy informację zawartą w księdze metrykalnej Liber Metrices Babtizatorum Ecclesiae Parochialis Wierusowiensis (z lat 1800–1818) parafii rzymskokatolickiej p. w. Zesłania Ducha Świętego. Na stronicy 336, poz. 2, widnieje łaciński zapis:

Roku Pańskiego tysiąc osiemset czternastego, dwudziestego trzeciego czerwca. Ja, Ludwik Meyzner, eremita misjonarz pierwszego Zakonu Świętego Pawła, ochrzciłem niemowlę płci męskiej i nadałem mu imię Paweł, syna Piotra Brylińskiego i Franciszki Polowej, prawowitych małżonków, urodzonego dnia dwudziestego pierwszego o godzinie trzeciej po południu bieżącego roku. Chrzestnymi byli Sławetny Michał Świeściak i Barbara Brylska, wszyscy z miasta Wieruszowa”.

Informację dodał Mirosław Czylek.