Borowski Marek

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Marek Borowski
Data urodzenia 4.01.1946, godz. 5:00
Miejscowość Warszawa ( 52°13′N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 14° Koziorożca
Księżyc 21° Koziorożca
Ascendent 6° Strzelca
Horoskop Marka Borowskiego

Biografia

Polski polityk. Wicepremier i minister finansów w latach 1993–1994, wicemarszałek Sejmu w latach 1996–2001, Marszałek Sejmu w latach 2001–2004, poseł na Sejm I, II, III, IV i VI kadencji, senator VIII kadencji.

Urodził się w rodzinie polsko-żydowskiej. Jest synem przedwojennego działacza Komunistycznej Partii Polski, a po wojnie znanego dziennikarza (m.in. redaktora naczelnego "Życia Warszawy") Wiktora Borowskiego [1]. Absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, w 1968 rozpoczął swoją pierwszą pracę jako sprzedawca w Domach Towarowych "Centrum". W Domu Towarowym "Junior" przez rok był sprzedawcą odzieży. W 1973 wyjechał na staż do francuskich domów towarowych.

W 1989 został mianowany na stanowisko wiceministra rynku wewnętrznego w rządzie Mazowieckiego, a w 1990 w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Do jego zadań należała prywatyzacja handlu i turystyki. Stanowisko opuścił w 1991. W styczniu 1990 był jednym z założycieli Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, w której objął funkcję wiceprzewodniczącego. W 1999, po rozwiązaniu się SdRP, został członkiem i wiceprzewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którym pozostał do 2004. Opuścił szeregi SLD wraz z liczbą około 30 posłów żeby założyć nową partię: Socjaldemokrację Polską [2]. Największym sukcesem nowego podmiotu politycznego jest uzyskanie ponad 10% poparcia dla kandydatury Marka Borowskiego na urząd prezydenta RP.

Marek Borowski w 2008 zrezygnował z kierowania Socjaldemokracją Polską, zostając przewodniczącym jej rady politycznej. W wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał mandat senatora w warszawskim okręgu. Jego kandydaturę popierały SLD i Platforma Obywatelska.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Rozwinięcie życiorysu Marka Borowskiego znaleźć można na stronie oficjalnej.

Kluczowe wydarzenia

 • marzec 1968 - organizował protesty studentów przeciwko policyjnym metodom ówczesnej władzy, w wyniku czego został usunięty z PZPR i ukarany na uczelni naganą z ostrzeżeniem [3]
 • październik 1991 - po raz pierwszy Marek Borowski zostaje wybrany do Sejmu RP
 • 26 października 1993 do 8 lutego 1994 - sprawował funkcję wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra finansów w rządzie Waldemara Pawlaka
 • 19 października 2001 - został wybrany na urząd Marszałka Sejmu IV kadencji
 • 26 marca 2004 - wraz z liczącą około 30 osób grupą dotychczasowych działaczy i parlamentarzystów Sojuszu Lewicy Demokratycznej (m.in. Izabella Sierakowska, Jolanta Banach, Andrzej Celiński) oraz Unii Pracy (m.in. Tomasz Nałęcz), niezadowolonych z działania rządu Leszka Millera i partii koalicyjnych, utworzył nową lewicową formację polityczną o nazwie Socjaldemokracja Polska.
 • 9 października 2005 - zajmuje czwarte miejsce w pierwszej turze wyborów na stanowisko prezydenta III RP.
 • 12 listopad 2006 - w wyborach na prezydenta Warszawy zajmuje trzecią pozycję (22,61%) za Hanną Gronkiewicz-Waltz (kandydat PO) i Kazimierzem Marcinkiewiczem (kandydat PiS).
 • 20 grudnia 2011 - przystąpił do Koła Senatorów Niezależnych.

Ciekawostki

 • Cytaty z krótkich wypowiedzi, zamieszczonych na stronie oficjalnej polityka -> Co Myślę...:

"- Kim chciał Pan być w dzieciństwie?

- Myślałem o zawodzie dziennikarza. Raczej nie informacyjnego, interesowała mnie rola komentatora. To też forma nauczycielstwa, tyle że w innej postaci. Po części wynikało to z klimatu, jaki panował w domu, dziennikarstwem zajmowali się ojciec, matka, wuj, chrzestna...''"

"- Kim chciałby Pan być, gdyby nie był tym, kim jest?

- Nauczycielem. Akademickim, mógłbym uczyć też w szkole. To by mnie urządzało, zakładając, że miałbym zabezpieczony byt materialny. Przedmioty? Matematyka, raczej na poziomie szkolnym, ekonomia, również historia, która mnie pasjonuje. Oczywiście musiałbym się uprzednio porządnie przygotować''"

 • Marek Borowski jest posłem i senatorem od ponad 22 lat, dzięki poparciu takich podmiotów politycznych jak: SdRP, SLD, SDPL, LiD i PO. Obecnie (od 2011) jest senatorem niezależnym.
 • Hobby: łamigłówki logiczne, bowling, gry towarzyskie, muzyka poważna i niepoważna, twórczość Stanisława Lema. [4]. Jest kolekcjonerem korkociągów.

Źródło horoskopu

Odpowiedzi udzieliła Grażyna Smulska: "Około 5-ej nad ranem. Tak podaje mama Pana Marka Borowskiego".

W dyskusji na forum astrologiczym, datowanej na rok 2005, pojawia się alternatywna opcja pod postacią godziny 10:45 [5].