Big Brother (reality show)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Pierwsza emisja programu "Big Brother" w Polsce
Data urodzenia 04.03.2001, godz. 20:00
Miejscowość Warszawa (52°15'N;21°E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 15° Ryb
Księżyc 7° Raka
Ascendent 14° Wagi
Horoskop pierwszej emisji polskiego Big Brothera

Opis

Program telewizyjny typu reality show, stworzony w Holandii 4 września 1997 (pierwsza edycja wystartowała w tym kraju 16 września 1999), którego producentem jest Endemol. W latach 2001-2002 odbyły się trzy polskie edycje Big Brothera (pierwsza wystartowała 4 marca 2001), emitowane na antenie TVN. Program stał się w ten sposób drugim – po Agencie – wydarzeniem typu reality show w historii polskiej telewizji. Średnia oglądalność programu znacznie przerosła oczekiwania producentów – w tygodniu wynosiła 4,5 miliona widzów, co dawało TVN 30% udziały w rynku.

Nagroda za zwycięstwo w polskiej edycji wynosiła 500 000 złotych. Zwycięzcą pierwszej polskiej edycji został Janusz Dzięcioł, drugą edycję wygrała Marzena Wieczorek, trzecią Piotr Borucki, czwartą – Jolanta Rutowicz, piątą (VIP) Jarosław Jakimowicz, a piątą (zwykłą) Janusz Strączek. Warto nadmienić, że pierwszy zwycięzca Janusz Dzięcioł został posłem na Sejm VI i VII kadencji. Część osób zrobiła karierę w telewizji i reklamie: Manuela Michalak była prezenterką "Maratonu Uśmiechu", Małgorzata Meier prowadziła dwa programy realizowane przez telewizję TVN: Dom pełen pomysłów oraz Kto Was tak urządził?. Rozpoznawalni dzięki Big Brotherowi stali się także m.in.: Piotr Gulczyński, Klaudiusz Sevkovic, Agnieszka (Maja) Frykowska i Jolanta Rutowicz.

Program przez wiele środowisk uznany za demoralizujący. W kilku krajach był karany za naruszanie obyczajności. Przeciwnicy zarzucali mu charakter aspołeczny o niskim poziomie moralnym. Także niektórzy psychologowie i psychoterapeuci (np. Wojciech Eichelberger) uważali, że cel programu jest nieetyczny i demoralizujący, a psychologowie, którzy godzą się współpracować przy realizacji tego reality, działają wbrew etyce własnego zawodu.


Kliknij, by zapoznać się z opisem programu zamieszczonym na Wikipedii.. Więcej o dalszym losie uczestników pierwszej edycji: Wielki Brat już nie patrzy.

Ciekawostki

W 2001 r. powstał film Gulczas, a jak myślisz... – komedia w reżyserii Jerzego Gruzy. W filmie występują uczestnicy pierwszej edycji polskiego wydania reality show Big Brother. Zdjęcia do filmu powstawały nad Zalewem Zegrzyńskim. W połowie 2012 film zajmował 2. pozycję w rankingu najgorszych powstałych komedii według bazy Internet Movie Database (IMDb).

Źródło horoskopu

Mimo poważnej narodowej dysputy o etyce oraz moralności, która poprzedziła emisję pierwszej edycji „Big Brothera" – w niedzielę, 4 marca 2001 roku, o godzinie 20 wszyscy i tak przełączyli na TVN [1].