Belina-Prażmowski Władysław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Władysław Belina-Prażmowski
Data urodzenia 3.05.1888, godz. 20:00
Miejscowość Ruszkowiec (50°51′N, 21°21′E)
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 14° Byka
Księżyc 23° Wodnika
Ascendent 22° Skorpiona
Horoskop Władysława Beliny-Prażmowskiego

Biografia

Pułkownik kawalerii Wojska Polskiego. Wiosną 1914 roku, awansowany na rotmistrza Prażmowski, dowodził w czasie walk pozycyjnych nad Nidą, a następnie wraz z I Brygadą brał udział w bojach pod Staszowem, Konarami, Włostowem, Lisowem, Bidzinami, Ożarowem, Tarłowem, nad Wyżnianką i pod Urzędowem. Po wystąpieniu z wojska w latach 1931-1933 piastował urząd Prezydenta Miasta Krakowa, a następnie w latach 1933-1937 - wojewoda lwowski. Był również prezesem Okręgowego Towarzystwa Spółek Rolniczych, udziałowcem miejscowej spółki "Tabor" (produkcja siodeł i sprzętu dla armii) oraz działał w Związku Legionistów Okręgu Krakowskiego.

Kunszt wojskowy Beliny-Prażmowskiego cenił wysoko J. Piłsudski, który pisał o nim później: „Belina dokonywał po prostu cudów”. Był on zresztą darzony wielką sympatią przez Piłsudskiego, do którego - jako jedyny poza szefem sztabu K. Sosnkowskim - zwracał się "Komendancie", nie dodając jak inni "obywatelu" [1]. Belina-Prażmowski odznaczony był „Parasolem” Związku Strzeleckiego, Krzyżem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Komandorią Orderu Polonia Restituta, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych oraz pośmiertnie, 19 października 1938, „za wybitne zasługi w walkach o Niepodległość i w pracy dla Państwa” Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

 • 1909/1913 - studiował na na wydziale górniczym Politechniki Lwowskiej
 • 1914 - narodziny syna, Zbigniewa.
 • 2 sierpnia 1914 - na czele siedmioosobowego patrolu przekroczył granicę austriacką z rozkazem przeprowadzenia rozpoznania terenu w kierunku Jędrzejowa oraz przeprowadzenia propagandowej akcji skierowanej przeciwko mobilizacji rezerwistów polskich z zaboru rosyjskiego [2]
 • wiosną 1915 - Prażmowski awansowany został na rotmistrza
 • w lutym 1919 - awansował do stopnia pułkownika.
 • kwiecień 1919 - brał udział w zajęciu Wilna.
 • jesienią 1920 - za zgodą Naczelnego Wodza, został przeniesiony do rezerwy, motywując swą decyzję stanem zdrowia oraz koniecznością uregulowania spraw rodzinnych i majątkowych [3]
 • 16 lipca 1931 - został prezydentem Krakowa.
 • 1937 - tragiczna śmierć syna, ppor. Zbigniewa.
 • 1937 - ze względu na swe sercowe dolegliwości, wycofał się z życia politycznego, powrócił do Krakowa. Stanął na czele Jaworznickich Komunalnych Kopalni Węgla (dyr. generalny), działając jednocześnie w Radzie Nadzorczej Sp. Akcyjnej Śląskich Zakładów Elektrycznych oraz w Towarzystwie Szkoły Ludowej [4].
 • 13 października 1938 - zmarł na atak serca w Wenecji, gdzie odbywał kurację zdrowotną.

Ciekawostki

Przed drugą wojną światową każde polskie dziecko znało choć jedną piosnkę o Belinie, którego uważano za twórcę kawalerii w odrodzonej po prawie półtorawiecznej niewoli (1772-1918) Ojczyźnie [5].

Źródło horoskopu

Akt urodzenia cytowany w: Piotr Hubiak, „Belina i jego ułani", Kraków 2003, s. 13. Informację przekazał Jarosław Gronert.