Żeromski Stefan

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Stefan Żeromski
Data urodzenia 14.10.1864, godz. 05:00
Miejscowość Strawczyn (50°56′N 20°25′E)
Strefa czasowa GMT + 1:22
Słońce 22° Wagi
Księżyc 6° Barana
Ascendent 6° Wagi
Horoskop Stefana Żeromskiego

Biografia

Polski prozaik, publicysta, dramaturg, nazwany "sumieniem polskiej literatury"; wolnomularz; pierwszy prezes Polskiego PEN Clubu. Żeromski w swoich dziełach poruszał często problematykę społeczną. W centrum jego zainteresowań znalazł się temat ubóstwa, katastrofalne położenie warstwy robotniczej i chłopstwa, i obserwacje tych grup zbliżyły go do poglądów socjalistycznych - w czasie rewolucji 1905 roku sprzyjał Polskiej Partii Socjalistycznej; ciągłą inspiracją była dla niego myśl Edwarda Abramowskiego, teoretyka i praktyka spółdzielczości, oraz teoria syndykalistyczna Georges'a Sorela.

W dowód uznania dla zasług otrzymał mieszkanie na Zamku Królewskim w Warszawie. W 1924 kandydował do Nagrody Nobla, ale jej nie otrzymał, głównie z powodu kampanii niemieckiej po opublikowaniu tomu Wiatr od morza (1922) [1].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Polecany do wglądu i wykorzystany w opracowaniu artykuł znajduje się na stronie: Culture.pl..

Kluczowe wydarzenia

  • 1874 - Żeromski rozpoczął naukę w gimnazjum kieleckim. Na swoje utrzymanie zarabiał udzielaniem korepetycji. Uczył się słabo i miał kłopoty ze zdrowiem, co spowodowało, że powtarzał dwie klasy [2].
  • 1879 - śmierć ojca, cztery lata później umiera matka
  • 1889 - zmuszony został zarzucić studia z powodów finansowych i zaczął pracować jako guwerner w domach ziemiańskich
  • 1892 - przebywał krótko w Zurychu, Wiedniu, Pradze i Krakowie. Jesienią tego roku ożenił się z Oktawią z Radziwiłłowiczów Rodkiewiczową, którą poznał w Nałęczowie. Również w tym samym roku wyjechał z żoną i jej córeczką z pierwszego małżeństwa do Szwajcarii, gdzie objął posadę zastępcy bibliotekarza w Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu. Muzeum gromadziło zbiory dotyczące dziejów polskiej emigracji po powstaniu listopadowym i styczniowym. Wiedzę zaczerpniętą z tych zbiorów obficie wykorzystywał w swoim pisarstwie [3].
  • 1899 - urodził się syn Adam (zmarł w 1918 r.)
  • 1904 - przełomowy moment w życiu ciągle borykającego się z problemami finansowymi pisarza. Wtedy to ukazują się Popioły­, powieść historyczna. Dzięki jej wydaniu sytuacja materialna Żeromskiego poprawiła się i wpłynęła na zmianę miejsca zamieszkania pisarza [4].
  • 1909 - wyjechał z rodziną do Paryża, gdzie mieszkał trzy lata. Po powrocie do kraju osiedlił się w Zakopanem.
  • 1913 - ożenił się powtórnie z malarką Anną Zawadzką i wyjechał do Florencji, gdzie przyszła na świat córka Monika [5].
  • 20 listopada 1925 - zmarł w Warszawie. Pożegnalne utwory poświęcili mu m.in. Władysław Broniewski, Mieczysław Jastrun, Jan Lechoń, Maria Pawlikowska - Jasnorzewska, Antoni Słonimski, Julian Tuwim, Leopold Staff [6].

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Wojciech Suchomski. Źródłem godziny urodzenia jest akt urodzenia Stefana Żeromskiego [7][8], zaś daty dziennej jego oświadczenia, m.in. to zawarte na początku Dzienników: „Urodziłem się dnia 14 października 1864 roku we wsi Strawczynie z rodziców Wincentego i Józefy z Katerlów”. [9]

Istnieje różnica pomiędzy datą metrykalną, a datą urodzenia, którą podawał sam Żeromski. Wynika ona z umyślnych zmian w księgach. [10] W "Mandali życia" R. Prinke i L. Weresa horoskop Żeromskiego (za Prenglem) obliczony jest na błędną datę - 1.11.1864.