Żeromska Monika

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Monika Żeromska
Data urodzenia 30.05.1913, godz. 18:00
Miejscowość Florencja (Włochy) (43°47′N 11°15′E)
Strefa czasowa GMT+2
Słońce 9° Bliźniąt
Księżyc 9° Barana
Ascendent 19° Skorpiona
Horoskop Moniki Żeromskiej

Biografia

Polska malarka i autorka pięciu tomów wspomnień wydanych przez S.W. „Czytelnik”. Córka Stefana Żeromskiego i Anny Zawadzkiej (z którą Żeromski nigdy nie wziął ślubu, choć w testamencie nakazał „traktować Annę jak żonę”). Monika Żeromska wykonała ilustracje do kilku dzieł ojca, m.in. do „Dziejów grzechu”, „Wiatru od morza”, „Wiernej rzeki” oraz „Syzyfowych prac”. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. Malowanie pejzaży i portretów przez całe życie było jej pasją.

Monika przyjaźniła się z wieloma osobami, była otoczona przez setki znajomych. Od dziecięcych przyjaźni z Elżunią Osterwianką i Marysią Skoczylasówną poczynając, poprzez bogate kontakty towarzyskie z czasów młodości, z lat studiów na Akademii Sztuk Pięknych, do znajomości wojennych i późniejszych, nawiązywanych do końca długiego, niezwykle aktywnego życia. Towarzysze jej młodych lat zapamiętali ją, jako piękną - a przy tym inteligentną i utalentowaną – dziewczynę. Ci, którzy poznali Monikę w późnym okresie jej życia, wspominają ją, jako damę, „dystyngowaną”, pełną energii i uroku, obdarzoną ogromnym talentem gawędziarskim. Dwukrotnie zamężna, nie doczekała się potomstwa [1].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Wykorzystano część tekstu Sto lat temu urodziła się Monika Żeromska Jerzego Snopka.

Kluczowe wydarzenia

  • 20 listopada 1925, godz. 11:00 - śmierć ojca, Stefana Żeromskiego [2]
  • 5 października 2001 - śmierć Moniki Żeromskiej

Ciekawostki

Tadeusz Różewicz swój wiersz "Świt, dzień i noc z czerwoną różą" dedykował właśnie Monice Żeromskiej.

Z wywiadu: Czy wie Pani, że ja zbieram listy ? Ani jednego nie wyrzuciłam! Mam ich pełne szuflady. Jestem szczęśliwa, że ludzie czytają moje książki i piszą do mnie wspaniałe rzeczy...A ja myślę, że to dlatego, że jestem córką Żeromskiego. A może dlatego, że ten I tom opowiadał o moich pięknych, uroczych rodzicach, o psach, zwierzętach, o rodzinnym, bezpiecznym domu, o szczęściu dzieciństwa, bo takie było wtedy moje życie...na pewno [3].

Źródło horoskopu

Pismo Świętokrzyskie, Kielce, grudzień 2013r., str. 8. W metryce chrztu we florenckim baptysterium w dniu 04.07.1913 zapisana jest jako córka małżonków Stefana i Anny Żeromskich. Zapis w księdze chrztów, w tłumaczeniu na polski, brzmi następująco:

ŻEROMSKI Monika Wincentyna Maria, córka małżonków Stefana, syna nieżyjącego Wincentego, i Anny Córki nieżyjącego Antoniego Zawadzkiego, urodzona w Warszawie 30 maja 1913 o godzinie 6 po południu. Ojciec chrzestny: Konieczny Włodzimierz z Krakowa. Matka chrzestna: Dobrodzicka Wanda. Chrzciciel: Galileus Duci [4].

Informację dostarczył Mirosław Czylek.