Żabiński Jan

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jan Żabiński
Data urodzenia 08.04.1897, godz. 22:30
Miejscowość Warszawa
Strefa czasowa GMT +1.24
Słońce 20° Barana
Księżyc 3° Raka
Ascendent 29° Skorpiona
Horoskop Jana Żabińskiego

Biografia

Polski zoolog, fizjolog, popularyzator zoologii, wieloletni dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, powstaniec warszawski. Stopień inżyniera agronomii uzyskał w SGGW, doktorat z fizjologii obronił w Uniwersytecie Warszawskim, habilitował się w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Mając już poważny dorobek naukowy został organizatorem Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, a w 1929 został powołany na pierwszego dyrektora Ogrodu. Pełnił tę funkcję do marca 1951. W latach 1918-1944 prowadził pracę dydaktyczną w szkołach średnich, w SGGW i tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

W czasie II wojny światowej opustoszałe pomieszczenia w ZOO Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną wykorzystywali ukrywając Żydów szmuglowanych z terenów warszawskiego getta. W ciągu trzech lat przez zoo przeszły setki uciekinierów, niektórzy z nich mieszkali w piwnicy willi Żabińskich, znajdującej się na terenie ogrodu. Tę działalność dr. Żabińskiego i jego żony uhonorował izraelski instytut Jad Waszem, nadając obojgu w 1965 tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Jan Żabiński był żołnierzem Armii Krajowej, dosłużył się stopnia porucznika. Dowodził plutonem w powstaniu warszawskim, ciężko ranny znalazł się w niewoli w oflagu. Pod koniec 1945 wrócił do Polski i podjął pracę naukową oraz popularyzatorską, głównie w Polskim Radiu. Wygłosił ponad 1500 pogadanek, stając się ulubieńcem słuchaczy. Zmarł 26 lipca 1974r.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1918/1944 - prowadził pracę dydaktyczną w szkołach średnich, w SGGW i tajnym Uniwersytecie Warszawskim.
  • 1 czerwca 1929 do marca 1951 - dyrektor warszawskiego Ogrodu Zoologicznego - zdobył międzynarodową sławę jako naukowiec i hodowca ginących gatunków. Szczególnie zasłużony w dziele restytucji żubrów.
  • 1934 - został prezesem Polskiego Oddziału Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Żubra
  • 15 września 1944 - ciężko ranny, do końca Powstania przebywał w szpitalach
  • 1952/1954 - wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie
  • 7 września 1965 - razem z małżonką otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
  • 19 marca 1971 - śmierć żony Antoniny
  • 26 lipca 1974 - zmarł w Warszawie
  • 4 maja 2015 - odbyło się otwarcie Muzeum Willi Żabińskich. Willa, zwana też "Willą Pod Zwariowaną Gwiazdą" znajdująca się na terenie ZOO, była świadkiem niezwykłych wydarzeń [1].

Ciekawostki

Przed wybuchem I wojny światowej trenował lekkoatletykę – specjalizował się w sprintach na 100 m. Z wynikiem 11,1 s. (bardzo dobrym jak na tamte czasy) był wieloletnim rekordzistą Warszawy w biegu na tym dystansie.

W 2007 roku losy Żabińskich opisała amerykańska autorka Diane Ackerman w książce wydanej w Polsce pt. "Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo". W głównej mierze opierała się na pamiętnikach Antoniny Żabińskiej [2].

Żabińscy wiele razy byli o włos od wpadki. I mimo, że każdorazowo groziła im śmierć, nie likwidowali całego systemu schronień i nie wyparli się moralnego obowiązku pomocy potrzebującym. Wprost przeciwnie - za każdym razem ulepszali konspirację, jakby utwierdzając się w przekonaniu, że walka o każdą jednostkę nie ma ceny. Farbowali więc uciekinierom włosy, przenosili ich z jednego miejsca ZOO w drugie [3]

Jan Żabiński wydał ponad 60 książek popularnonaukowych, a także 6 przekładów oraz 32 prace i rozprawy naukowe.

Źródło horoskopu

Metryka urodzenia z programu indeksacji aktów stanu cywilnego i metryk kościelnych od genealodzy.pl [4].

Informację dostarczył Piotr Piotrowski.